Deneysel olarak oluşturulan diyabet modelinde etil pirüvat'ın sıçan testisine etkisinin incelenmesi
An examination of the effects of ethyl pyruvate on the rat testis in an experimental diabetes model
  1. Tez No: 494389
  2. Yazar: YAVUZ GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Diabetes Mellitus (DM) modeli oluşturulan erkek sıçanlarda DM'nin testis yapısında oluşturduğu hasarı incelemek ve bu hasarda Etil Pirüvat'ın (EP) etkisini, histokimyasal (Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom, Periyodik Asit Schiff (PAS), immunohistokimyasal (Aktive Kaspaz-3 ve TUNEL) ve biyokimyasal [Malondialdehit (MDA), Glutatyon (GSH) ve Glutatyon Peroksidaz (GPx)] olarak göstermektir. Metod: Çalışmada deney grupları aşağıdaki gibi düzenlendi 1.Grup. Kontrol Grubu: Hiçbir madde uygulanmayacak, bazal değerler için kullanılacak gruptur. Deney başladıktan sonraki 18. günde tüm denekler sakrifiye edildi ve testis doku örnekleri alındı. 2.Grup. Etil Pirüvat Grubu: Deneklere deney başlangıcının 3. gününden itibaren 18. güne kadar günde iki defa intraperitoneal (i.p.) yolla 50 mg/kg Etil Pirüvat verildi. 18. gün sakrifiye edildi. 3.Grup. Diyabet Grubu: Deneklere ilk gün i.p yolla tek doz 45 mg/kg streptozotosin (STZ) verildi. 18. gün sakrifiye edildi. 4.Grup. Diyabet ve Etil Pirüvat Grubu: Deneklere ilk gün i.p yolla tek doz 45 mg/kg STZ verildi. Deney başlangıcının 3. gününden itibaren 18. güne kadar günde iki defa i.p yolla 50 mg/kg Etil Pirüvat verildi. 18. gün sakrifiye edildi. Histolojik ve morfometrik incelemeler için deneklerden alınan sağ testiste Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom, Periyodik Asit Schiff (PAS), immünohistokimyasal olarak; TUNEL ve Aktif Kaspaz-3 boyamaları yapıldı. Biyokimyasal incelemeler için deneklerden alınan sol testiste GSH, GPx, MDA düzeyleri incelendi. Bulgular: Yapılan histokimyasal incelemelerde, kontrol grubunda normal testis yapısı gözlendi. Diyabet grubunda; bazal membran kalınlaşması, bazal membran ondülasyonu, seminifer tübüllerde vakuolizasyon, germ hücre kaybı ve interstisyel alanda bağ doku artışı gözlendi. Etil pirüvat ve diyabet+ etil pirüvat gruplarında Hematoksilen-Eozin, Masson Trikrom, PAS boyamaları ve Johnsen skorlaması yapıldığında normale yakın testis yapısı gözlendi. İmmünohistokimyasal olarak TUNEL ve kaspaz-3 boyamaları yapılarak testis doku örneklerinde pozitif hücre aktivasyonuna bakıldı. Kontrol grubuna göre diyabet grubunda apopitotik hücre sayısı anlamlı olarak arttığını belirledik. Diyabet+ etil pirüvat grubuyla diyabet grubu kıyaslandığında, diyabet+ etil pirüvat grubunda apopitotik hücre sayısında anlamlı azalma olduğunu gözlemledik. Biyokimyasal incelemelerde, GPx, GSH ve MDA değerlendirildi. MDA'nın, diyabet grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede artığını, GSH ve GPx'in ise anlamlı olarak azaldığını tespit ettik. MDA değerleri için diyabet grubu ile etil pirüvat ve diyabet+ etil pirüvat grupları kıyaslandığında, etil pirüvat ve diyabet+ etil pirüvat gruplarında anlamlı bir azalmanın olduğunu gözlemledik. Ayrıca diyabet grubuna göre etil pirüvat ve diyabet+ etil pirüvat gruplarında GSH ve GPx değerleri anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: Çalışmamızda STZ ile oluşturulan diyabette testis dokularında oluşan hasarı, etil pirüvat tedavisinin azalttığını bulduk.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the damage caused by Diabetes Mellitus (DM) in the testis structure in male rats with DM model and to investigate histochemical (Hematoxylin-Eosin, Masson Trichrom, Periodic Acid Schiff (PAS), immunohistochemical (Active Caspase-3 and TUNEL) and biochemical [malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GPx)] the effect of Rthyl Pyruvate (EP) in this damage. Method: In the study, the experimental groups were arranged as follows. Group 1. Control Group: No substance was applied, it has used for basal values. On the 18th day after starting the experiment all subjects were sacrificed and testicular tissue samples was taken. Group 2. Ethyl pyruvate group: Subjects were given 50 mg / kg Ethyl pyruvate by intraperitoneal route twice daily from day 3 to day 18 of the experiment. They were sacrificed on the 18th day. Group 3. Diabetes Group: Subjects were given a single dose of 45 mg / kg streptozocin (STZ) by i.p on the first day. They were sacrificed on the 18th day. Group 4. Diabetes and Ethyl Pyruvate Group: The subjects were given a single dose of 45 mg / kg STZ on the first day by i.p. 50 mg / kg Ethyl pyruvate were given i.p. twice a day from the 3rd day of the experiment to the 18th day from the beginning of the experiment. They were sacrificed on the 18th day. Hematoxylin-Eosin, Masson Trichrome, Periodic Acid Schiff immunohistochemistry in the right testis from subjects for histological examinations; TUNEL and Active Caspase-3 were done. GSH, GPx, MDA levels in the left testis from subjects were examined for biochemical assays. Result: During the histochemical examinations, normal testicular structure was observed in the control group. In the diabetes group; basal membrane thickening, basal membrane undulation, vacuolization in seminiferous tubules, germ cell loss and increased interstitial inland connective tissue growth were observed Hematoxylin-Eosin, Masson Tricrom, PAS stainings and Johnsen scoring were performed on ethyl pyruvate and diabetic ethyl pyruvate groups, and testis structure was observed close to normal. Immunohistochemically, TUNEL and caspase-3 staining were performed to determine positive cell activation in testicular tissue specimens. According to the control group, we found that the number of apoptotic cells in diabetic group was significantly increased. We observed a significant decrease in the number of apoptotic cells in the diabetic ethyl pyruvate group when comparing diabetic group with diabetic ethyl pyruvate group. In the biochemical studies, GPx, GSH and MDA were evaluated. We found that MDA significantly increased in the diabetic group compared to the control group, while GSH and GPx decreased significantly. We have observed a significant reduction in the ethyl pyruvate and diabetic ethyl pyruvate groups when comparing the diabetes group with the ethyl pyruvate and diabetic ethyl pyruvate groups for MDA values. In addition, GSH and GPx values of ethyl pyruvate and diabetic ethyl pyruvate groups were significantly higher than diabetic group. Conclusion: In our study, we observed that the testicular tissue damage caused by STZ was reduced by ethyl pyruvate treatment.