Lomber faset eklem artrozuna bağlı bel ağrısında telerehabilitasyon yöntemi ile ağrı ve egzersiz eğitiminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of pain and exercise training with telerehabilitation method in patients with LOW back pain caused by lumbar facet joint arthrosis
- Tez No: 755672
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Lomber faset eklem artrozuna bağlı bel ağrısında telerehabilitasyon yöntemi ile verilen egzersiz eğitiminin ve egzersiz eğitimine ek olarak verilen ağrı nörobilimi eğitiminin etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Seviye 1-2 faset eklem artrozu tanılı 51 hasta Egzersiz grubu, Egzersize ek olarak verilen ağrı nörobilimi eğitimi (Egzersiz&Eğitim grubu) ve Kontrol gruplarına randomize edildi. Egzersiz grubuna 6 hafta, haftada 2 gün, 45 dakika egzersiz eğitimi; Egzersiz&Eğitim grubuna 6 hafta, haftada 2 gün, 30 dakika egzersiz ve ek olarak 15 dakika ağrı nörobilimi eğitimi verildi. Kontrol grubu ise 6 haftalık bekleme listesine alındı. Altı haftalık eğitimlerden önce ve sonra ağrı şiddeti; Numaralandırılmış Ağrı Değerlendirme Skalası, fonksiyonel yetersizlik; Oswestry Engellilik İndeksi, lumbopelvik stabilite; Aktif Düz Bacak Kaldırma Testi, yaşam kalitesi; Kısa Form Yaşam Kalitesi Ölçeği 2. Sürümü, ağrı inançları; Ağrı İnançları Ölçeği ile iyileşme algıları ise Global Değişim Ölçeği ile değerlendirildi. Ayrıca gruplar ilaç kullanım sıklığı açısından değerlendirildi. Grupların karşılaştırılmasında pre-post test ANCOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the effectiveness of exercise training alone and pain neuroscience education in addition to exercise with telerehabilitation method in patients with low back pain caused by lumbar facet joint arthrosis. Methods: Fifty-one cases diagnosed with level 1-2 facet joint arthrosis were randomized to the Exercise group, pain neuroscience education in addition to the exercise group (Exercise & Education group), and the Control group. The exercise group received 45 of exercise training 2 times a week, for 6 weeks; the Exercise & Education group received 15 minutes of pain neuroscience education in addition to 30 minutes of exercise training. The Control group waited for six weeks. Before and after six weeks of training; pain intensity, Numeric Pain Rating Scale; disability, the Oswestry Disability Index; lumbopelvic stability, Active Straight Leg Raise Test; quality of life, Short Form 12 version 2; pain beliefs, Pain Beliefs Questionnaire, and perceptions of recovery were evaluated with Global Rating of Change scale. In addition, groups were evaluated in terms of drug use. The pre-post ANCOVA test was used to compare the groups.