Radyolojik olarak değerlendirilen faset eklem osteoartriti ve lomber diskopati evrelerinin klinik bulgularla ilişkisi
The relationship of radiologically assessed facet joint osteoartritis and stages of lombar dyscopathy with clinical findings
  1. Tez No: 660204
  2. Yazar: BÜŞRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA TALAY ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Lomber disk hernisi (LDH) ve faset eklem osteoartriti (FEOA) bel ağrısının potansiyel nedenlerindendir.Daha önce yapılan sadece bir çalışmada, LDH'ın şiddeti ve lokalizasyonu ile FEOA şiddetinin ilişkili olduğu gösterildi. Ancak bu ilişkinin klinik bulgulara etkisi bilinmemektedir. Bu nedenle çalışmamızda, bel ağrısı ile başvuran hastaların klinik özellikleri ile lomber manyetik rezonans (MR) görüntülemede saptanan LDH ve/veya FEOA arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Kayseri Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniklerine bel ağrısı ile başvurup son 3 ay içinde çekilmiş lomber MR'ı olan 211 hasta çalışmaya dahil edildi.Hastaların lomber MR'ındaki LDH evresi ve lokalizasyonu Michigan State University (MSU) evrelemesine göre değerlendirildi ve FEOA varlığı ve seviyesinot edildi. Hastanın sosyodemografik özellikleri ve bel ağrısı ilişkili semptomları kaydedildi. Ayrıca, bel ağrılarının şiddeti Vizuel Analog Skala (VAS) ile, fonksiyonel değerlendirme Oswestry dizabilite indeksi (ODİ) ile yapıldı.Fizik muayenede fleksiyon ve ekstansiyonla artan bel ağrısı sorgulandı ve kaydedildi. Bulgular: Araştırmaya alınan 211 hastanın yaş ortalaması 42,3 ± 13,3 yıldı. %59,7 'si kadındı. Hastaların median VAS değeri 8 (2-16) ve median ODİ 38 (10-94)'di. En sık FEOA ve LDH görülen seviye L5-S1'di.
Özet (Çeviri)
Aim: Lumbar disc herniation (LDH) and facet joint osteoarthritis (FEOA) are potential causes of low back pain. Only one previous study has shown that the severity and localization of LDH are associated with the severity of FEOA. However, the effect of this relationship on clinical findings is unknown. Therefore, in our study, we aimed to investigate the relationship between the clinical characteristics of patients presenting with low back pain and LDH and/or FEOA detected on lumbar magnetic resonance imaging (MRI). Materials and Methods: 211 patients who applied to Kayseri City Hospital Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinics with low back pain and had lumbar MRI in the last 3 months were included in the study. LDH stage and localization in lumbar MRI of the patients were evaluated according to the Michigan State University (MSU) staging and the presence and level of FEOA were noted. The patient's sociodemographic characteristics and symptoms related to low back pain were recorded. In addition, the severity of low back pain was performed with the Visual Analogue Scale (VAS), functional evaluation was performed using the Oswestry disability index (ODI). In physical examination, low back pain that increased with flexion and extension was questioned and recorded. Findings: The mean age of 211 patients included in the study was 42.3 ± 13.3 years. 59.7% were women. The median VAS value of the patients was 8 (2-16) and the median ODI was 38 (10-94). The most common levels with FEOA and LDH were L5-S1.