Diz osteoartritli hastalarda denge egzersizlerine ilave olarak verilen açık ve kapalı kinetik zincir egzersizlerinin dengeye, düşme riskine, ultrason ile ölçülen pennat açıya olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of open and closed kinetic chain exercises given in addition to balance exercises on balance, fall risk and pennate angle measured by ultrasound in patients with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 861322
  2. Yazar: NURCAN KAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızın amacı; evre II veya III diz osteoartritli (OA) hastalarda ev egzersizi programı şeklinde denge egzersizlerine ilave olarak verilen açık kinetik zincir egzersizlerinin (AKZE) ve kapalı kinetik zincir egzersizlerinin (KKZE) dengeye, düşme riskine, ultrasonografi (USG) ile ölçülen kas kalınlığına ve pennat açısına olan etkilerini değerlendirmek ve birbirlerine üstün olup olmadığının araştırılmasıdır. Prospektif, tek kör, randomize kontrollü olarak tasarlanan bu çalışmaya AKZE grubu 20 hasta ve KKZE grubu 20 hasta olmak üzere toplamda 40 diz OA tanılı hasta dahil edildi. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirme parametreleri arasında ağrı düzeyi, Berg Denge Ölçeği (BDÖ) değeri, USG ile ölçülen kas mimarisini değerlendiren kas pennat açısı ve kas kalınlığı, statik postürografi cihazı ile ölçülen düşme riski yer aldı. Çalışmamızın sonuçları her iki ev egzersiz programının da diz OA tanılı hastalarda tüm değerlendirme parametrelerinde iyileşme sağladığını ve etkili olduğunu gösterdi. Ancak AKZE ve KKZE gruplarının birbiri ile kıyaslanmasında tüm parametrelerde anlamlı istatiksel fark saptanmayarak iki ev egzersiz programının da birbirine üstünlüğünün olmadığı bulundu. Sonuç olarak; KKZE' ler de AKZE' ler gibi diz OA tedavisinde güvenle kullanılabilir. Her iki kinetik zincir egzersizleri ağrıyı azaltmada, dengeyi sağlamada, düşme riskinin azaltılmasında, kasların güçlendirilmesinde, kas kalınlığının ve pennat açısının arttırılmasında etkin rol alabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the effects of open kinetic chain exercises (AKZE) and closed kinetic chain exercises (KKZE) given as a home exercise programme in addition to balance exercises on balance, fall risk, muscle thickness and pennate angle measured by ultrasonography (USG) in patients with stage II or III knee osteoarthritis (OA) and to investigate whether they are superior to each other. In this prospective, single-blind, randomised controlled study, a total of 40 patients with knee OA, including 20 patients in the AKZE group and 20 patients in the KKZE group, were included. Pre- and post-treatment assessment parameters included pain level, Berg Balance Scale (BDÖ) value, muscle pennate angle and muscle thickness evaluating muscle architecture measured by USG, and fall risk measured by static posturography device. The results of our study showed that both home exercise programmes were effective and provided improvement in all evaluation parameters in patients with knee OA. However, no significant statistical difference was found in all parameters in the comparison of the AKZE and KKZE groups and it was found that the two home exercise programmes were not superior to each other. As a result; KKZE's can be used safely in the treatment of knee OA like AKZE's. Both kinetic chain exercises can play an effective role in reducing pain, maintaining balance, reducing the risk of falls, strengthening muscles, increasing muscle thickness and pennate angle.