İşitme cihazlarının başlangıç ayarlarının gerçek kulak ölçümüyle değerlendirilmesi
Evaluation of initial fittings of hearing aids with real ear measurement
- Tez No: 494402
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KIRKIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Amaç: İşitme cihazlarının başlangıç ayarlarının hedef kazançlara ulaşma oranlarının gerçek kulak ek kazancıyla (GKEK) değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya otoskopik bakısı normal ve orta kulak patolojisi bulunmayan 24 birey (12 kadın ve 12 erkek) dahil edildi. Araştırmada farklı işitme cihazı (İC) markalarına ait üst segment iki dijital kulak arkası işitme cihazı karşılaştırıldı. GKEK ölçümlerini etkileyen kulak kalıbı, havalandırma deliği çapı, ses hortumu, işitme eşiği, başlangıç ayarları ve kazanç formülü gibi değişkenler sabitlendi. GKEK ölçümleri NAL-NL2 kazanç formülünde 55, 65 ve 75 dB SPL şiddetlerinde, Uluslararası Konuşma Test Sinyali (UKTS) kullanılarak 0.25, 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2, 3, 4 ve 6 kHz'de ölçüldü. İşitme cihazlarının üç farklı şiddette ve dokuz ayrı frekansta elde edilen GKEK değerleri karşılaştırıldı. İşitme cihazlarının hedef kazançtan sapma miktarları ve hedef kazanca ulaşma yüzdeleri belirlendi. Bulgular: İşitme cihazlarının başlangıç ayarlarında elde edilen GKEK ortalamalarının NAL-N2 hedef kazançları ile örüşmediği saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: It was aimed to evaluate the amount of obtaining the target gains of hearing aids (HAs) at their initial fittings by means of real ear insertion gain (REIG) scores. Material and Method: Twenty-four adults (12 women and 12 men) whose otoscopic examination was normal and had no middle ear pathology were includeding in to the study. In the study, two premium segment digital behind the ear hearing aids belonging to different brands were compared. Factors such as ear mold, ventilation diameter, sound tube, hearing threshold, initial fittings, and gain formula, which affects the REIG were fixed. NAL-NL2 was preferred as the gain formula. REIG scores were measured at the frequencies of 0.25, 0.5, 0.75, 1, 1.5, 2, 3, 4 and 6 kHz using the International Speech Test Signal (ISTS) at 55, 65 and 75 dB SPL intensities. REIG's of the HAs gathered at three different intensity and nine distict frequencies were compared.The amount of deviations from the target gains and percentage rates of attaining targets of hearing aids were determined. Results: Means of REIG scores of hearing aids obtained at their initial fittings were found to be lower than NAL-NL2 target gains.