Açık kalp cerrahisi uygulanan diyabetik hastalarda ekstrakorporeal dolaşımın kan laktat seviyesine etkisi
Effect of extracorporeal circulation to blood lactate levels to diabetic patients operaitng open cardiac surgery
  1. Tez No: 494400
  2. Yazar: ERHAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET BARAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Çalışmanın amacı; ekstrakorporeal dolaşım ile uygulanan açık kalp cerrahisi sırasında, hasta kanındaki laktat seviyesi artışı ile diyabet hastalığı arasında bir ilişki olup olmadığını araştırarak, kardiyovasküler cerrahi alanında çalışan insanların bu konuda bir öngörüye sahip olmasını sağlamaktır. Çalışma, koroner arter baypas ameliyatı olan diyabet hastaları (grup 1; n=50) ile diyabet hastalığına sahip olmayan (grup 2; n=50) kişilerin retrospektif olarak elde edilen ameliyat verileri ve kan değerleri istatiksel olarak değerlendirilerek yapıldı. Veriler, operasyon sırasında laktat üretimini arttırdığı bilinen etmenler göz önünde bulundurularak toplandı. Yapılan istatistik analizler sonucunda diyabet hastalığına sahip olan ve diyabet hastası olmayan iki grubun kan laktat değerleri arasında anlamlı farklılıklar bulundu. Diyabet hastası olan kişilerde laktat üretiminin daha yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak; ekstrakorporeal dolaşım ile uygulanan açık kalp cerrahisi sırasında, laktik asidozisi arttıran geriatri, uzun pompa ve kros-klemp süreleri, doku hipoksisi gibi bir çok etmenin yanında diyabet hastalığının da kan laktat seviyesini yükselten etmenlerden biri olduğu gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
The porpuse of this study was to investigate whether there is an association between diabetes mellitus and increased lactate levels in the patients blood during open heart surgery with extracorporeal circulation, to ensure that people working in the field of cardiovascular surgery have a prescience on this issue. This research was a retrospective study. The data of the research was obtained by scanning patient files that diabetic patients (group1;n=50) who had coronary artery bypass surgery and those who did not have diabetes (group 2;n=50). The analysis of the data were made by evaluation of the surgical data and blood values, statistically. The data were collected considering factors that are known to increase lactate production during the operation. Statistical analyzes revealed that there were significant differences between the blood lactate values of the two groups who had diabetes mellitus and did not have. It was found that lactate production was higher in individuals who had diabetes. As a results of the study, as well as many factors such as geriatrics, long-lasting pump and cross-clamp times, tissue hypoxia which increase lactic acidosis, it was observed that diabetes mellitus is a factor that increase blood lactate level during open heart surgery with extracorporeal circulation.