Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda serum sitokeratin 18 düzeylerinin kemoterapi yararlılığını erken dönemde izlemede önemi
The importance of m30 and m65 levels in the evaluation of early chemotherapy response in gastrointestinal cancer patients
- Tez No: 494403
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
M30 ve M65 ölçümleri anti kanser ilaçların farklı tümör tiplerinde kullanımında yanıt değerlendirmede gün geçerek daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmada metastatik kolorektal kanserde serum M30 ve M65 düzeylerinin kemoterapiye erken yanıtı değerlendirmede kullanılabilirliği ve bu belirteçlerin klinikte rutin kullanımda olan CEA ve CA19–9 tümör belirteçleri ile korelasyonun incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda 28 metastatik kolorektal kanser hastası olup hastaların tümüne ilk sırada FOLFOX (Flouraurasil + Ca folinik Asit + okzaliplatin) ve bevasuzimab tedavisi verilmiştir. Hastalarımızda 6 kür kemoterapi sırasında her kürde 0. ve 2. Günlerde M30, M65 ELISA ile bakılması için serumlar ayrılmıştır. 24 hastada kısmı yanıt/stabil yanıt ve 4 hastada progresyon saptanmıştır. M30 değerlerinde her kürde (1,3,6) 0. Gün ile 2. Gün arasında istatiksel anlamlı artış saptanmıştır. M65 değerlerinde her üç kürde 0. Gün ile ikinci gün arasında istatiksel anlamlı artış saptanmıştır. CEA ve CA 19–9 ilerleyen kürlerde (1, 3, 6) düşmekte olduğu saptanmıştır. M30 ve M65 değerlerinin ilk kürden itibaren 0. gün ile 2. gün arasında karşılaştırıldığında anlamlı artış, M65 değerlerinde ise karşılaştırıldığında her 3 kür için 0. Ve 2. gün arasında istatiksel anlamlı artış saptanmıştır. M30 ve M65 değerlerine bakılarak metastatik kolorektal kanserde erken dönemde kemoterapi yanıtınıı öngörmemizi ve tedavi devamını daha doğru şekilde yönetmemizi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
M30 and M65 measurements are being used more and more for the evaluation of response in the use of anti-cancer drugs in different tumor types. In this study, we aimed to evaluate the usefulness of serum M30 and M65 levels in evaluating the early chemotherapy response in metastatic colorectal cancer and to correlate these markers with clinically routine use of CEA and CA19-9 tumor markers. During 6 cycles of chemotherapy in our patients, sera were separated for each cure on Day 0 and Day 2 by M30, M65 ELISA. Twenty-four patients had partial response/stabil response and four patients progressive. M30 were found to be significant between day 1 and day 2. M65 were significant between the 1st day and the 2nd day in all three cures. CEA and CA 19-9 were found to be decreasing in progressive courses (1, 3, 6). When M30 and M65 values were compared between day 0 and day 2 from the first cure, a statistically significant increase was found between day 0 and day 2 for each 3 cycles when M65 were compared. M30 and M65 suggest that we anticipate early chemotherapy response in metastatic colorectal cancer and that we manage the treatment more accurately.