Tek köklü genç daimi dişlerde retrograt dolgu materyalleri ile tek seans apeksifikasyon tedavisi sonrası mikrosızıntı ve kök kanal dentinine adaptasyonun karşılaştırılması
Comparison of microleakage and root canal dentin adaptation after single visit apexificationtreatment with retrograde filling materials in single rooted young permanent teeth
  1. Tez No: 494412
  2. Yazar: MÜGE DALOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADRİYE GÖRKEM ULU GÜZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Travma ve derin çürükler sonucu kök gelişimi duraksayan genç daimi dişlerde tek seans apeksifikasyon tedavileri etkili bir alternatiftir. Amaç: İn vitro olarak 3 farklı mineral trioksit agregat (MTA) materyali ve Biodentine'in tek seans apeksifikasyon uygulamalarında koronal, apikal mikrosızıntı ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile dentin adaptasyonu değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ortodontik sebeplerle çekilmiş tek köklü daimi dişler açık apeksli diş formu verilerek kullanılmıştır. Her grupta 20 örnek olacak şekilde dişlere Angelus MTA, Ortho MTA, Retro MTA ve Biodentine kullanılarak tek seans apeksifikasyon tedavisi uygulanmıştır. Her grup ve pozitif, negatif kontrol grupları için koronal ve apikal sızıntı değerlendirilmiştir. Mikrosızıntı testi için örnekler 72 saat 37℃ sıcaklıkta %2'lik metilen mavisi içerisinde bekletildikten sonra stereomikroskop altında mikrometrik olarak ölçümler yapılmıştır. Dentin adaptasyonunun değerlendirilmesi için 16 örnek hazırlanmıştır. SEM incelemesi apikal ve koronal bölgelerde görüntüler üzerinde materyal ve dentin arası boşluklar bilgisayar ortamında mikrometrik olarak ölçülerek yapılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Single visit apexification treatment is an effective alternative in young permanent teeth whose root development ceases due to trauma and deep caries. Aim: The purpose of the this study was to evaluate coronal and apical microleakage and dentin adaptation of three different types of mineral trioxide aggregate and Biodentine using scanning electron microscope (SEM) in single visit apexification procedures carried out in vitro. Material and Method: 200 single-rooted permanent teeth extracted for orthodontic reasons were selected. After simulation of the open apex model, 184 of them were used for the measurement of apical and coronal microleakage, and 16 of them were used for SEM examination. Single visit apexification treatment was applied to the teeth (20 samples in each group) using Angelus MTA, Ortho MTA, Retro MTA and Biodentine. For each group and for the positive and negative groups, coronal and apical leakage was evaluated. For examination of microleakage, the samples were kept in 2% methylene blue at 37℃ for 72 hours. Following this, micro metric measurements were carried out under stereomicroscope. In apical and coronal regions, SEM examination was done on the images. The distances between the material and dentin were measured micrometrically using computer. The data collected were analyzed statistically. Results: According to the results of the microleakage examination, significantly more leakage was observed in Biodentine group compared to Angelus MTA and Retro MTA groups considering apical and coronal measurements.