Mini ve nano robot motorlarının geliştirilmesi ve ortopedik cerrahide uygulanması
Development of mini and nano robot motors and implementation in orthopedic surgery
  1. Tez No: 494411
  2. Yazar: FATİH ERTEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ortopedik cerrahide ektremite uzatma alanından kullanılan cihaz ve implantların, hastanın iyileşme süreçlerinde daha konforlu ve sağlıklı sonuçlar vererek oluşan komplikasyonları en aza indirmek amacıyla gelişen teknoloji ile mühendislik yaklaşımlar kullanılarak çözüm yolları aranmaktadır. Boy eşitsizliklerini tedavi etmek amacıyla kullanılan birçok ektremite uzatma cihazı ve çalışması vardır. Bu çalışmada, kullanılan mevcut boy uzatma cihazlarında kullanılan mini motorlar sistemleri geliştirilerek ortopedik cerrahide uygulanması amaçlanmaktadır. Kullanılan mevcut boy uzatma sistemlerinden farklı çalışma prensibine olan yeni bir elektromekanik boy uzatma sisteminin fizibilite, tasarım, analiz, üretim çalışmaları yapılarak ortopedik implant üretim süreçleri izlenmiş ve mevcut konvansiyonel implantlarla deneysel olarak karşılaştırılmıştır. Yeni geliştirilen boy uzatma sistemi ekstremite uzatma mekanizması için gerekli olan distraksiyon kuvvetlerini sağlayabilecek şekilde geliştirilmiş. Programlanabilir bir kontrol ünitesiyle dışarıdan harici bir güç kaynağına gerek duymadan boy uzatma işlemini yapabilmektedir. Üretilen elektromekanik boy uzatma sistemi biyomekanik açıdan anatomik yükler altında intramedüller çivilerle arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Boy uzatma cerahisinde kullanılan sistemlerin çeşitliliği ve sınırlılıkları göz önüne alındığında yeni implantların klinik ve mühendislik araştırmaların yapılması gerekmekterdir.
Özet (Çeviri)
In orthopedic surgery, devices and implants used in the extension of the extremity are being sought for solutions by using technologic and engineering approaches in order to minimize the complications caused by providing more comfortable and healthy results in the healing process of the patient. There are many extremite extension devices and studies used to treat height inequalities. In this study, it is aimed to apply the mini motor systems used in the current height extension devices used in orthopedic surgery. The feasibility, design, analysis and production studies of a new electromechanical length extension system, which is different from the existing length extension systems used, were followed and the orthopedic implant production processes were followed and compared experimentally with existing conventional implants. The newly developed height extension system has been developed to provide the distraction forces necessary for extremity extension mechanism. With a programmable control unit, it is possible to extend the length without the need for an external power source. There is no statistically significant difference between intramedullary nails under anatomical loads in terms of biomechanical aspects of the electromechanical length extension system. Given the diversity and limitations of the systems used in the lengthening surgery, new clinical and engineering studies of implants should be undertaken.