How do the recent discoveries of offshore Israeli and Cypriot gas affect the region's geopolitics
Son dönemde İsrail ve Kıbrıs açıklarında yapılan gaz keşifleri bölgenin jeopolitiğini nasıl etkiliyor
- Tez No: 494419
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖMÜR EVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Son dönemde İsrail ve Kıbrıs açıklarında yapılan gaz keşiflerinin Doğu Akdeniz jeopolitiğine etkisi bu çalışmanın ana konusudur. Konuyla ilgili sorular iki bölümde yanıtlanmaya çalışılmıştır. İlk bölümde Doğu Akdeniz kıyılarında geçmişte yapılmış ve hali hazırda yapılmakta olan açık deniz doğal gaz araştırmaları ve bu araştırmalardan çıkacak ekonomik ve siyasal sonuçlar ele alınmıştır. Kaynakların finansman, kullanım ve potansiyel ekonomik değeri bu kaynakları sahiplenen ülkeler bazında incelenmiş, özellikle İsrail, Mısır ve Kıbrıs'ın komşuları ve bölgedeki diğer ülkelerle tarihsel ve politik ilişkileri göz önünde tutularak irdelenmiştir. İkinci kısımda ise, bu soruna çözüm getirebileceği düşünülen olası yatırım ve ihracat senaryoları ele alınıp incelenmiş, her bir senaryonun ekonomik politik ve uluslararası ilişkiler bağlamında sebep olabileceği etkiler analiz edilmiştir. İrdelenen senaryolar Arish-Ashkelon Boru Hattı, İsrail'in gazı bölgesel barış için kullanması, Türkiye'den geçirilecek bir boru hattı projesi, Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) İşleme Gemisi, Doğu Akdeniz Boru Hattı Projesi ve Vassilikos Doğal Gaz Terminali olmak üzere altı tanedir. Tez, bu senaryoları etkinlik derecesine göre sınıflandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The effect of the recent discoveries of offshore Israeli and Cypriot gas on the region's geopolitics is the main focus of this study. The questions regarding the topic are answered in two chapters. In the first chapter, possible economic and political effects of offshore explorations in the Eastern Mediterranean are analyzed. The economic, financial and export potential of the resources is investigated in terms of the countries that claim the resources, particularly those of Egypt, Israel and Cyprus in the content of thesis political and historical relations with their neighbors. In the second chapter, possible investment and export options that may bring a solution to the challenges are proposed in terms of scenarios, and every scenario is analyzed in terms of its political, economic and regional effect. The six scenarios that are analyzed in this thesis follows: Arish-Ashkelon Pipeline, Israel's possibility of using the gas for regional peace, Pipeline to Turkey, Floating LNG Facility, East-Med Pipeline Project and Vassilikos LNG Terminal. These scenarios are presented hierarchically in terms of their relative effectiveness.