In the reflection of postmemory: Migration in frame of art / extra vocabulary
Post-hafıza bağlamında sanatta göç
  1. Tez No: 494418
  2. Yazar: SEVİM SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SEYDA MURAT GERMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Post-Hafıza Bağlamında Sanatta Göç”, sonraki nesillerin kendi geçmişlerine ait deneyimlerini“post-hafıza”kavramı üzerinden araştırmaktadır. İlk olarak Marianne Hirsch tarafından kullanılan ve ikinci neslin belleği olarak tanımlanan post-hafıza(ardıl bellek) kavramı; ilk elden kültürel ve/veya kolektif olarak yaşanmış bir deneyimin onları takip eden nesillere nasıl aktarıldığını kişisel ya da ailevi deneyimlerle birlikte ele alır. Bu araştırma, kurgulanmış tarih ve hafızanın siyaseti arasındaki yelpazede çeşitli göç öykülerini, sanatın post-hafıza ile nasıl ilintilendirildiğini de inceleyecektir. Geçmişinde, yabana atılamayacak derecede göç alan ve göç veren bir ülke olarak Türkiye, kişisel hafıza ile ortak hafızanın biraradalığı üzerinden geçmiş ile geleceği birbirine bağlayan önemli bir araştırma alanı olmayı sürdürüyor. Entegrasyon, asimilasyon ve kimlik politikalarının(dönüşümlerinin) arşivler ve izler üzerinden temsil edilmeleri (gösterimi/saptanması) bu araştırmanın çerçevesini oluşturacak. Araştırmanın ana meselesi olan“Hafıza nasıl aktarılıyor?”sorusunun ışığında, bir yandan çağdaş sanat pratikleri içerikleri post hafıza çalışmalarını ön plana çıkartmak, öte yandan göç bağlamındaki güncel politik yapılarla, kutuplaşan söylemler arasında bir okuma yapmak bu çalışmaya izlek oluşturacak.“Harici Dil”isimli sergideki çalışmalarım geçmişin izleri üzerinden yola çıkan ve Yugoslavya`dan Türkiye`ye göç etmiş ailelerin karşılaştığı“temsiliyet”meselelerini araçsallastırarak kurgulanmış kimlik politikalarını sorgulayan bir okuma ve arkeoloji öneriyor. İçeriden bir anlatı üzerinden edinilmiş, doğrudan deneyimlenmemiş, ama yine de bir parçası olunan geçmişi anlamak ya da algılamak, ortak bir hafıza oluşturmakta daha etkin görünüyor. Aynı geçmişten gelen çağrışımlar ile nesiller arasındaki aracısız hafıza alanı bu aşamada önemli birer etkene dönüşüyor.
Özet (Çeviri)
In this study titled“In the Reflection of Postmemory: Migration in the Frame of Art”I intend to explore the experiences of the second and third generation of migrants in the context of“postmemory”. The notion of postmemory, first used by Marianne Hirsch as a second generation memory that concerns first-hand cultural and/or collective trauma testaments, and the relationship of latter generations to such experiences through autobiographical or familial experiences. This research will examine how art addresses postmemory in the frame of various migration stories, between historical reconstruction and the politics of memory. In a country like Turkey, where a large number of people have remarkable backgrounds of migration or displacement, whether within the country or from another land to Turkey, such events connect the past to the present, merging personal memory with collective memory. Ensuring its transmission through a variety of archives and traces; integration, assimilation and identity transformation will provide the framework of this research. In the light of the question“How can memory be transmitted?”the aim of this paper is also to underline the role of postmemory studies in contemporary artistic practices. My works in exhibition titled“Extra Vocabulary”suggest a reading to form a specific, operative archaeology with questions and interrogations by mapping out traces of the past is surrounded by issues of“representation”today of families who migrated from the former Yugoslavia to Turkey. Looking back to the past that you have not lived, but which still belongs to you, is related to experiences (which) have been transmitted so deeply and affectively, Different accounts of the same factual past, and the tension