Histories, institutional regimes and educational organizations: The case of Turkish higher education
Örgütsel kökler, kurumsal çevre ve öğretim kurumları: Türkiye'de yüksek öğretim
- Tez No: 494423
- Danışmanlar: PROF. DR. Behlül Üsdiken
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yüksek öğretim kuruluşlarını bir inceleme alanı olarak kullanarak, birden fazla örgütsel modelin bulunduğu alanlarda örgütlerarası benzeşmenin dinamiklerini ve sonuçlarını anlamaya çalışmış ve bu yolla örgüt kuramı içerisinde yer alan kurumsallaşma kuramına bir katkıda bulunmayı amaçlamıştır. Buna ek olarak, çalışma üç zaman noktasını incelemiş ve bu sayede üç farklı kurumsal çevrenin örgütler üzerine etkilerini de incelemiştir. Birinci ölçüm noktası (1975), örgütsel alanın ayrışmayı arttıran, çoklu model yapısına sahip olduğu ve benzeştirici, özellikle zorlayıcı baskıların az olduğu bir dönemi işaret etmiştir. İkinci ölçüm noktası (1991), birincinin aksine, örgütsel ortamda, 1981'deki yasal çerçeve değişiminin getirdiği güçlü ve zorlayıcı bir düzenleyici örgütün, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), izlerini taşımıştır. Üçüncü ölçüm noktası (2002) ise Yüksek Öğretim Kurumunun (YÖK) etkisinin biraz daha yumuşadığı bir dönemi, dolayısıyla benzeşme baskılarının azaldığı, hatta ayrıştırıcı bir etkinin olduğu bir dönemin getirdiklerini inceleme fırsatı yaratmıştır. vi Araştırmanın sonuçlarına göre, birinci ölçüm noktasında (1975), örgütler beklenildiği gibi bağlı oldukları farklı modellerin etkileri doğrultusunda, birbirlerinden farklı örgütsel özellikler göstermişlerdir. İkinci ölçüm noktasında (1991) ise, özellikle YÖK'ün denetimi altında bulundurduğu ve yasayla belirlenmiş olan özelliklerde örgütlerarası benzeşmenin beklenen doğrultuda arttığı görülmüştür. 2002'de ise, beklenildiği gibi, YÖK'ün biraz daha yumuşak olduğu bir dönem olma özelliği ve alana giren vakıf üniversitelerinin de etkisiyle, ayrışmanın, örgütlerarası farklılıkların arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the Turkish higher education field to understand plurality and its effects on an organizational field in an effort to extend new institutional theorizing. In doing this, the aim was to see how isomorphic pressures affected organizations against the backdrop of a multiple model organizational field. In addition, as the study had three data sets in three time points, it allowed for an analysis of periods with different institutional set ups. As such, the three periods displayed, first the early years when there was no strong coercive force in the field, which was followed by a period under strong coercive pressures toward homogenization, and a third period when the coercive body had allowed room for heterogeneity. The findings showed that in the first data point (year 1975), higher education organizations in the field displayed divergent organizational features, as expected, iv operating under a loose institutional set up. In this period, organizational features were shaped by the historical models educational organizations were founded upon. The second data set (year 1991), after the field having gone through a major overhaul due to the change in the higher education law, revealed more homogeneity, especially in organizational features that were monitored by the YÖK, a powerful regulatory body established in 1981. The third data set (year 2002), displayed heterogeneity the most, as expected. The entry of the private universities into the field, which began in 1992, as well as the“softened”period of YÖK increased heterogeneity.