Akut spontan intraserebral hemoraji hastalarında kan lipid düzeyleri ile prognoz ilişkisi
The relationship between blood lipid levels and prognosis in acute spontaneous intracerebral hemorrhage patients
- Tez No: 494424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN AYŞE YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
AKUT SPONTAN İNTRASEREBRAL HEMORAJİ HASTALARINDA KAN LİPİD DÜZEYLERİ İLE PROGNOZ İLİŞKİSİ Giriş ve Amaç: Tüm inmeler içinde spontan intraserebral hemoraji (İH) yaklaşık %15 oranında görülmektedir, yüksek morbidite ve mortaliteye sahip bir tablodur. Buna rağmen risk faktörleri, komplikasyonları ve prognozu açısından, literatürde iskemik inme kadar geniş yer bulamamıştır. Risk faktörlerinin belirlenerek değiştirilebilir olanların düzenlenmesi veya henüz bilinmeyen risk faktörlerinin ortaya konması, koruyucu önlemler açısından son derece önemlidir. Risk faktörlerinin aydınlatılması ve prognoz üzerindeki belirleyiciliklerinin bilinmesi, tedavinin seyri hakkında ipuçları verecek ve mortalitenin azalmasını sağlayacaktır. İskemik inme için risk faktörü olarak araştırılmış ve kabul görmüş olan lipid profili ile İH arasındaki ilişki henüz netlik kazanmamıştır. Çalışmamızda kan kolesterol düzeylerinin İH riski ve prognoza etkisini değerlendirmek istedik. Gereç ve Yöntem: Akut spontan İH tanısı ile hastanemizde 1 Ocak 2010 - 1 Nisan 2017 tarihleri arasında yatırılarak izlenen toplam 196 hastanın yaş, cinsiyet özellikleri, başvuruyu takiben 12 saatlik açlık sonrası venöz kandan bakılan total kolesterol, LDL kolesterol, HDL kolesterol, trigliserid düzeyleri, hematom lokalizasyonları ve ventriküle açılımları kaydedildi, LDL/HDL kolesterol oranları, Glascow Koma Skalası (GKS), hematom hacimleri, İH ve İH-DS skorları hesaplandı. Geliş ve ≥ 6 ay mRS kaydedildi; mRS skoru 0,05). Hematom hacimleri ile lipid düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, TG ile hematom hacmi arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı (r= -0,189). Geliş GKS puanları ile lipid düzeyleri karşılaştırıldığında, total kolesterol ve LDL ile hafif anlamlı pozitif yönlü korelasyon bulundu (r=0,155, r=0,143). İH skoru ve İH-DS skoru ile lipid düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde, sadece total kolesterol ile İH skoru arasında anlamlı negatif korelasyon saptandı (r=-0,141). Hastalar 6.
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN BLOOD LIPID LEVELS AND PROGNOSIS IN ACUTE SPONTANEOUS INTRACEREBRAL HEMORRHAGE PATIENTS Introduction: Spontaneous intracerebral hemorrhage (IH) is approximately 15% of all strokes, and has high morbidity and mortality. Nevertheless, the studies regarding the risk factors, complications and prognosis of IH are not as extensive as ischemic stroke. Determination of risk factors, managing of modifiable ones, or suggesting risk factors that are not yet known is important in terms of prevention. The clarification of risk factors and their determinants on prognosis will give clues about the course of management and will reduce mortality. The relationship between IH and lipid profile has not yet been clarified, which has been accepted as a risk factor for ischemic stroke. In our study, we wanted to evaluate the effect of blood cholesterol levels on risk and prognosis of IH. Materials and methods: Total 196 acute spontaneous intracerebral hemorrhage patients hospitalized between 01.01.2010 – 01.04.2017 were evaluated retrospectively. Age, gender characteristics, total cholesterol, LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceride levels, hematoma localizations and ventricular expansions were recorded. LDL / HDL cholesterol ratios, Glascow Coma Scale (GCS), hematoma volumes, IH and IH-DS scores were calculated. Admission and ≥ 6 months mRS were recorded; mRS score 0,05). The examination of relationship between hematoma volumes and lipid levels showed a significant negative correlation between TG and hematoma volume (r=-0,189). There was a slightly positive correlation between GCS scores and total cholesterol or LDL (r=0,155, r=0,143). A significant negative correlation was found between total cholesterol and ICH score (r=-0,141) in examining the relationship between the lipid levels and ICH score or ICH-GS score.