Sinüs augmentasyonu ile birlikte uygulanan dental implantların osseointegrasyonunda trombositten zengin fibrin ve allogreft kombinasyonunun klinik etkinliğinin incelenmesi: Retrospektif klinik çalışma
Analysing of the clinic efficacy of platelet rich fibrin and allograft combination on osseointegration of dental i̇mplants which is applicated with sinus augmentation: Retrospektive clinical trial
  1. Tez No: 494490
  2. Yazar: BERGİN GÖKDENİZ TOPRAKÇEKEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ŞÜKÜROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, sinüs augmentasyonu ile aynı seansta yerleştirilen dental implantların stabilitesi ve augmentasyon sonrası elde edilen kemik yüksekliğinde enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (e-TZF)' nin etkisini retrospektif olarak araştırmaktır. Çalışmaya ≤5mm vertikal kemik yüksekliğine sahip ve lateral pencere tekniği ile sinüs augmentasyonu uygulanmış 25 hasta dahil edildi. Hastalar, augmentasyon sırasında e-TZF + allogreft kombinasyonu (Test grubu; birey sayısı =24) ve sadece allogreft (Kontrol grubu; birey sayısı =20) uygulananlar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. İmplant stabilitesini ölçmek için; implant cerrahisi ile aynı seansta ve postoperatif 2, 4, 8, 12, 16. haftalarda elde edilen rezonans frekans analizi (RFA) ölçümleri değerlendirildi. Cerrahi öncesi kemik yüksekliği her iki grupta da tomografiler üzerinde ölçüldü. Cerrahiden hemen sonra ve 4. aydaki augmentasyon bölgesindeki implant izdüşümüne denk gelen yeni kemik yüksekliği ve maksimum yeni kemik yüksekliği panoramik radyograflar ile değerlendirildi. Gruplar arası değerlendirmelerde; test ve kontrol grupları arasında tüm zamanlarda stabilite ve kemik yüksekliği açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p˃0,05). Grup içi değerlendirmelerde; test grubunda 2. ve 4. hafta stabilite değerleri başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azalırken, 16. hafta stabilite değerleri her iki grupta da başlangıca göre anlamlı derecede artış gösterdi (p˂0,05). Aynı zamanda; her iki grupta da 4. ay kemik yüksekliği değeri cerrahiden hemen sonraki kemik yüksekliğine göre azalma gösterdi. Tüm bulguları birarada değerlendirdiğimizde, sinüs augmentasyonu sırasında allogreftik materyal ile kombine uygulanan e-TZF' nin, sadece allogreftik materyale göre implant stabilitesi ve kemik yüksekliği değişimi üzerine ilave bir katkısının bulunmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this this study is to investigate retrospectively the effect of injectable platelet rich fibrin (i-PRF) on the stability of dental implants placed simultaneously with sinus augmentation and bone height obtained after augmentation. 25 patients with ≤5 mm vertical bone height who underwent sinus augmentation with lateral window technique were included in the study. Patients were divided into two groups according to i-PRF application during augmentation, i-PRF + allograft combination (test group; number of individuals = 24) and only allograft (control group ; number of individuals = 20). To measure implant stability, resonance frequency analysis (RFA) measurements were used which obtained at the same time of implant surgery and postoperatively 2 nd, 4 th, 8 th, 12 th, 16th weeks. Pre-surgery bone height was measured on tomographic images of patients in both groups. Right after surgery and at the 4 th month, the new bone height corresponding to the implant projection and maximum new bone height in the augmentation area were evaluated on panoramic radyographs. In the inter-group evaluations, there was no statistically significant difference in stability and bone height among the test and control groups at all times (p˃0,05). In-group evaluations, in the test group statistically significant decrease was found in stability values from baseline to 2 nd and 4 th week, while the stability values at 16th week increased in both groups according to baseline (p˂0,05). Also in both groups, bone height values in 4th month decreased compared to the values shortly after the surgery. When all findings were evaluated together, it was observed that i-PRF combined with allograftic material during sinüs augmentation did not have an positive effect on implant stability and bone height change comparing to using allografting material alone.