Prenatal anne-bebek bağlanmasının prenatal depresyonla ilişkisi
Relationships among maternal-fetal attachment, prenatal depression
  1. Tez No: 494491
  2. Yazar: ESRA ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Çalışma prenatal anne-bebek bağlanması ile prenatal depresyon arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma; bir devlet hastanesinin kadın doğum polikliniklerine Kasım 2014 - Aralık 2015 tarihleri arasında başvuran araştırmaya katılma kriterlerini taşıyan 265 gebe ile yürütülmüştür. Veriler 'Prenatal Dönem Bireysel Bilgi Toplama Formu', 'Doğum Öncesi Bağlanma Envanteri' ve 'Beck Depresyon Ölçeği' kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada sürekli verilerin dağılımı ortalama-standart sapma, kategorik veriler ise yüzde (%) olarak verilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde ShapiroWilk's, Kruskal-Wallis H testi, korelasyon, Pearson Ki-Kare ve Pearson Kesin (Exact) Ki-Kare analizleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 15.0 programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was aimed to determine the relationship between prenatal maternal-infant attachment and prenatal depression. Materials and Method: Research was aimed with 265 pregnant women who met the criteria for participating in a survey of gynaecological outpatient clinics of a state hospital between November 2014 and December 2015. Data was collected using 'Prenatal Period Individual Information Collection Survey', Prenatal Attachment Inventory ' and 'Beck Hopelesness Scale'. In the study, the distribution of continuous data is given as mean-standard deviation, and categorical data is given as a percentage (%). In the analysis of obtained data, ShapiroWilk's, Kruskal-Wallis H test, correlation, Pearson Chi-Square and Pearson Exact Chi-Square analyses were used. IBM SPSS Statistics 15.0 program was used to analyse the data.