Bir grup profesyonel futbolcunun futbolu bırakmadan önce ve bıraktıktan sonra madde kullanım profilinin incelenmesi
Substance use profile of a group of professional football players before and after quitting football
  1. Tez No: 494519
  2. Yazar: IŞIL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Spor, Psychiatry, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmada madde kullanımının profesyonel futbol oynamış ve bırakmış kişiler arasında yaygınlığı incelenmiştir. Bu kişilerin madde kullanım profillerini araştırarak, aktif sporculuk dönemi içerisinde sigara, alkol ve diğer madde kullanımının değerlendirilmesi yapılmıştır. Madde kullanımı, futbolu bırakmadan önce ve bıraktıktan sonra, her iki dönemi ele alarak çok yönlü değerlendirilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız; geriye dönük sorgulamaya dayanarak sporcuların hem futbolculuk dönemi hem günümüzdeki madde kullanma davranışlarının sosyo-demografik bileşenlerini saptamaktır. Çalışmanın futbolu bırakmış kişiler ile yapılmasının nedeni, profesyonel olarak aktif oynayan futbolculardan mesleki kaygıları sebebiyle madde kullanımı ile ilgili sorulan sorulara samimi cevaplar alınamayacağının düşünülmesidir. Yapılan araştırmada, çalışma evrenini İzmir'de yaşayan profesyonel futbolu bırakmış kişiler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, İzmir ili içinde yaşayan, 25-65 yaş aralığında olan, en az 5 yıl futbol oynamış ve bırakmış bir grup eski futbolcu oluşturmaktadır. Örneklemin tamamı erkektir. Herhangi bir istatistiki seçme yöntemi kullanmadan 238 gönüllü kişiye bireysel olarak anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmamızın konusunu teşkil eden profesyonel futbolcuların futbolu bırakmadan önce ve bıraktıktan sonra madde kullanım alışkanlıklarının olduğu ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak, çalışmamıza katılan futbol oyuncuların genelinde özellikle alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıkların yaygın olduğu ve bu maddelerle tanışmaları futbol ortamında gerçekleştiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Profesyonellik; Futbolcu; Madde Kullanımı
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence of substance-use among professional football players quitted football is examined. Within the period of playing football, smoking, alcohol and other substance use evaluation is determined by researching the substance-use profiles. The substance-use is evaluated ambidextrously, before and after quitting football. The aim of this study is determining the demographic components of substance-use behaviors before and after quitting football by retrospective analysis. The reason that this study is done with players quitted football is that it is thought active football players do not answer substance-use related questions correctly due to professional concerns. The univers of this study is chosen from professional football players quitted football and living in İzmir. The sample of the survey is comprised by a group of football players who live in İzmir province, is in the range of 25-65 years old, played for at least 5 years and quitted football. All samples are male. 238 volunteers, who were chosen without a statistical method, are conducted survey. It is found that the professional footballers who constitute the subject of the study have substance-use habbits before and after quitting football. As a consequence, it is determined that football players have harmful habbits like alcohol and cigarettes commonly and meet with these substances in their football environments. Key words; Professionalism; football player; substance-use