Çoğul bebekleri olan annelerin emzirme süreçlerinin fenomenolojik olarak belirlenmesi
Phenomenological determination of the breastfeeding processes of mothers with multiple babies
  1. Tez No: 494533
  2. Yazar: TUĞBA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURDAN AKÇAY DİDİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Fenomenolojik araştırma yöntemi ile planlanan bu araştırmanın amacı,çoğul bebekleri olan annelerinemzirme süreçlerine nasıl uyum sağladıkları, bu süreçte yaşadıkları sorunları, uyumlu-uyumsuz davranışları ve kesintiye uğratan durumları derinlemesine görüşmeler ile ortaya koymaktır. Bu çalışma, amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen, Ocak 2017- Haziran 2017 tarihleriarasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi Yenidoğan Polikliniğinde izleme getirilen çoğul bebekleri olan 12 anne ile uygulanmıştır. Görüşmeler, derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak (ortalama 20 dakika) yüz yüze yapılmış ve ses kayıt cihazına kaydedilmiştir. Kayıtlar bilgisayar ortamındayazılı döküm haline getirilmiş, veriler kodlanıp temalara göre sınıflandırılmıştır. Verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmış ve verilerin işlenmesinde Maxqda 12 programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucundaEmzirme Sürecinde: Emzirme Yönetimi(Anne; Besleme Sürecinde Yardım Edecek Birinin Olmaması, Sütün Yetersiz Olması, Sütün Yetersiz Olacağı Düşüncesi, Yorgunluk, Uykusuzluk, Stres, Duygusal Sorunlar-Bebek;Emme Reflekslerinin Olmaması ya da Zayıf Emme Refleksi, Yoğun Bakımda Tedavi Görmesi Nedeniyle Anneden Ayrı Kalması, Endüstriyel Formül Süt (Mama) Kullanımı), Emzik Kullanımı); Emzirmede Annelerin Gönüllülüğü(Süreklilik, Duygusal Doyum); Günlük Yaşam(Etkilenme, Etkilenmeme); Annelerin Önerileri(Beslenme/Sıvı Alımı, Sosyal Destek, Uyku ve Dinlenme, Stresten Uzak Durma, Çaba Gösterme) temaları bulunmuştur. Çalışmada çoğul bebekleri olan annelerin emzirme yönetiminde ve emzirmenin sürekliliğinde emzirme sürecini kesintiye uğratan sorunlar yaşadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte bu süreci süreklilikle ve duygusal doyumla devam ettiren anneler olduğu da saptanmıştır. Pediatri hemşirelerinin,çoğul bebekleri olan annelerin bu süreçte gereksinimlerinin veyaşadığı sorunlarda çözüm önerilerininfarkında olup, bu doğrultudauygun yaklaşım, ulaşılabilir olan bir bakım ve danışmanlık hizmeti vermeleri önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with phenomenological research method and aimed to present how mothers with multiple infants adapt to breastfeeding processes, the problems they experience in this process, the inconsistent behaviors and the interrupted situations with in-depth interviews. This study was carried out with 12 mothers who were selected by purposeful sampling method and who have multiple babies brought to follow-up examination at Ege University Medical Faculty Children's Hospital Newborn Policlinic betweenJanuary 2017- June 2017. The interviews were conducted face to face by using in-depth interview method (20 minuteson average) and recorded on a voice recorder. The records are written in computerized form, the data are coded and classified according to the theme.In the analysis of the data, the content analysis method was used and Maxqda 12 program was used in the processing of the data. As a result of research, in the process of Breastfeeding: Breastfeeding Management (Mother: The Absence Of Someone To Help In The Process Of Feeding, Insufficient Milk, The Thought Of Milk Insufficiency,Fatigue, Insomnia, Stress, Emotional Problems. Baby: AbsentOr Weak Sucking Reflex, Separation Of Baby And Mother Due To Treatment In The Intensive Care, Usage Of Industrial Formula Milk (Formula)); The Willingness Of MothersOn Breastfeeding (Continuity, Emotional Satisfaction); Daily Living(Affected, Not Being Affected); Mothers' Recommendations (Nutrition/Fluid İntake, Social Support, Sleep And Relaxation, Keeping Away From Stress) themes were found. In the study, it was determined that mothers with multiple babies experienced many changingemotions during breastfeeding.However, it was also found that this process continued with continuity and emotional satisfaction. It is important that; pediatric nurses, should be aware of multinational mothers' suggestions and needs for solutions to problems experienced during this process. And they should give appropriate approach, an attainable care and counseling service.