Web destekli öğretimin hemşirelik öğrencilerinin intramüsküler enjeksiyonu öğrenmelerine etkisi
The effect of web-based education on the learning of intramuscular injection of nursing students
  1. Tez No: 494532
  2. Yazar: AHMET EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Web Destekli Öğretimin Hemşirelik Öğrencilerinin İntramüsküler Enjeksiyonu Öğrenmelerine Etkisi Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin intramüsküler enjeksiyon uygulamasına ilişkin uygulanan web destekli öğretimin, öğrencilerin İM enjeksiyonu öğrenmelerine etkisini incelemek amacıyla yarı-deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, bir devlet üniversitesinde 2016-2017 öğretim yılında öğrenim gören 2. sınıf hemşirelik öğrencilerinde (N=279) yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, örneklem kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 66 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma örneklemini oluşturan öğrenciler, akademik başarı durumlarına göre randomize edilerek, uygulama (n=33) ve kontrol grubu (n=33) olarak iki gruba ayrılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında;“Birey Tanıtım Formu”,“İM Enjeksiyon Bilgi Formu”,“İM Enjeksiyon Uygulama Kontrol Listesi”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, kontrol grubuna İM enjeksiyon uygulamasının öğretiminde klasik sınıf içi eğitim ve demonstrasyon yöntemi uygulanmış, uygulama grubuna ise sınıf içi eğitim ve demonstrasyon yöntemine ek olarak web destekli öğretim yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için bilimsel etik kuruldan, araştırmanın yapıldığı kurumdan ve araştırmaya katılan öğrencilerden yazılı/sözlü onam alınmıştır. Araştırma verilerinin analizinde, sayı ve yüzdelik dağılımlar Ki kare (x2) testi, Wilcoxon testi, Mann-Whitney U testi, Student-t testi ile Nonparametrik Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Uygulama grubundaki öğrencilerin %63,6'sının 19-20 yaş grubunda, %100'ünün kadın, %87,9'unun kendine ait bilgisayarının olduğu; kontrol grubu öğrencilerin %60,6'sının 19-20 yaş grubunda ve %90,9'unun kadın ve %63,6'sının kendine ait bilgisayarının olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin, İM enjeksiyon ön test bilgi puan ortalamalarının uygulama grubunda 57,12 ± 14,79, kontrol grubunda 61,51 ± 14,22; son test bilgi puan ortalamalarının uygulama grubunda 82,87 ± 12,31, kontrol grubunda 82,57 ± 14,25 olduğu belirlenmiştir. Gruplar arasında ön test ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Web-based Education on the Learning of Intramuscular Injection of Nursing Students Aim: This research was conducted as a semi-experimental study to investigate the effect of nursing students 'web-based teaching about intramuscular injection application and learning of students' intramuscular injection. Method: The study was conducted in second-year nursing students (N = 279) who were educated at a state university in the 2016-2017 school year. The study sample consisted of 66 students who met the sampling criteria and agreed to participate in the research. Students constituting the research sample were randomized according to their academic achievement status and divided into two groups as intervention (n = 33) and control group (n = 33). In the collection of research data;“Individual Presentation Form”,“IM Injection Information Form”,“IM Injection Application Check List”and“Visual Analog Scale”were used. In the study, classroom teaching and demonstration methods were applied in the control group for the teaching of IM injection application and in the intervention group web based teaching method was applied in addition to classroom training and demonstration method. In order to be able to conduct the research, written / verbal approvals were obtained from the scientific ethics committee, the institution from which the research was conducted and the students who participated in the research. Chi-square (x2) test, Wilcoxon test, Mann-Whitney U test, Student-t test and Nonparametric Correlations analyzes were used in the analysis of the research data. Results: Of the students in the intervention group, 63,6% were in the 19-20 age group, 100% were female and 87,9% had their own computers; 60,6% of the students in the control group were in the 19-20 age group, 90,9% were female and 63,6% had their own computers. The students were 57,12 ± 14,79 in the intervention group of IM injection pre-test information point averages, 61,51 ± 14,22 in control group; 82,87 ± 12,31 in the intervention group of posttest information point averages, 82,57 ± 14,25 in control group. It was determined that the difference between pretest and posttest point averages between groups was not significant.