İnfertilite tedavisi gören çiftlerde manevi danışmanlık ihtiyacının incelenmesi
Examination of the need for spiritual counseling in couples treated for infertility
  1. Tez No: 873159
  2. Yazar: BÜŞRA CANTÜRK ÖÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÜŞAN GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Aile kurma gayesiyle bir araya gelen kadın ve erkeğin çocuk sahibi olmada doğal yolla sonuca ulaşamaması sarsıcı olabilmektedir. Doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler infertilite tedavisi ise zorlu ve yıpratıcı bir sürece girerler. İnfertil çiftlerin tedavi süresince yaşadıkları deneyimleri manevi ve psikolojik yönüyle araştırmak, infertiliteyi, ebeveynliği, evlat algılarını ve sürece dair düşüncelerini incelemek, bu süreçte manevi destek ihtiyacının doğasını tespit etmeye çalışarak bu hayati döneme bütüncül yaklaşıp, infertilite tedavisi gören çiftlerde manevi desteğin ne denli önemli olduğunu ortaya koymak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Bu çalışmanın araştırma metodunda infertil çiftlerin hislerini ve düşüncelerini daha derinden anlayabilmek ve manevi destek uzmanlarına daha kapsamlı veriler sunabilmek amacıyla nitel yöntem benimsenmiştir. İnfertil çiftlerin süreç içerisindeki tecrübeleri, yaşadıkları zorluklar, ebeveynlik algıları ve manevi danışmanlık ihtiyaçları bütünsel bir olgu olarak incelenmiştir. Betimsel yorumlayıcı olgu bilime (fenomonoloji) dayalı olan bu durum çalışması amaçlı örneklem modellerinden kartopu yöntemi ve buna ilaveten en az iki ve üstü tüp bebek tedavisi görmüş olma şartı eklenerek ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'nin büyük şehirleri olan Ankara, Antalya ve Bursa'da yaşayan 8 çift ve bir anne adayı toplam 17 kişi çalışmamızın örneklemini oluşturmuştur. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile derinlemesine mülakat yapılarak elde edilmiş olup betimsel analiz ve içerik analiziyle çözümlenmiştir. Verilerin analiz edilmesiyle ortaya çıkan bulgular sonucunda infertilite yaşayan kişilerin tedavi süreçlerinde duygusal yoğunluk yaşadıkları, bu yoğunluğun doğası gereği kadınlarda erkeklere oranla daha yüksek olduğu, bunun üstesinden gelebilmek adına hem dini ve manevi başa çıkma yöntemlerini hem de inanmasalar bile geleneksel yöntemleri kullandıkları ve manevi danışmanlardan destek almaya ihtiyaçlarının olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda elde edilen bulgular ışığında, infertilite tedavisi gören kişiler üzerinde manevi danışmanlığa dair alanda derinlemesine çalışmalar yapılması ve konunun erkeğe dair kısımlarının daha detaylı araştırılması yönünde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It can be shocking that men and women who come together for the purpose of establishing a family cannot reach natural ways to have children. Naturally, couples who cannot have children go through a difficult and exhausting period of infertility treatment. This studyinvestigates the spiritual and psychological experiences of infertile couples during treatment,examining infertility, parenting, perceptions of children, and their thoughts on the process. Italso attempts to determine the nature of the need for moral support in this process byapproaching this vital period holistically and showing how important moral support is forinfertile couples. This study used a qualitative research approach to learn more about infertile couples'iner experiences and to supply spiritual support professionals with more detailed information. Theexperiences of infertile couples during the process, their difficulties, their perceptions ofparenting and their spiritual counseling needs were examined as a holistic phenomenon. Forthis case study, we used the criterion sampling approach, with the additional condition ofhaving undergone at least two in vitro fertilization treatments, as well as the snowball method,which is based on descriptive interpretative phenomenology. 17 participants who are allresidents of major cities in Turkey, including Ankara, Antalya, and Bursa contributed thisstudy. The data of the study were obtained by conducting in-depth interviews with a semi-structuredinterview form and were analyzed by descriptive analysis and content analysis. Based on theresults of the study, it was concluded that infertile individuals go through an emotional rollercoaster while undergoing therapy, Women, it has been found, are more vulnerable to this thanmales are; they are more likely to seek help from specialists in this area; they are more likelyto use religious and spiritual coping strategies; and they are more likely to use conventionalcoping methods even if they do not believe. Based on the results, it is recommended that more exploration of the male aspects of the topicand more in-depth investigations of spiritual counseling for those undergoing infertilitytreatment.