Birinci basamak tedavi ile remisyona giren lenfoma hastalarındaki fertilite oranları
Fertility rates in lymphoma patients going into remission with standard first-line treatment
- Tez No: 886817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SALİHOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada tanı anında reprodüktif çağda (15-45 yaş) tanı alan ve birinci basamak tedavi uygulanan Hodgkin ve Hodgkin dışı lenfoma hastalarının fertilite oranları, fertilitenin koruması için uygulanan yöntemler, kriyoprezervasyon gerekliliği, çocuk sahibi olanlarda ek yöntem kullanma (in vitro fertilizasyon vb.) oranlarının araştırılması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim Dalı'nda 2005-2023 yılları arasında birinci basamak tedaviyle remisyona giren Hodgkin ve Hodgkin dışı lenfoma hastaları dahil edilmiştir. Klinik veriler hasta dosyalarından ve elektronik arşiv sisteminden elde edilmiştir. Belirlenen hastaların tamamı telefon ile aranarak fertilite durumları ile ilgili anket çalışması yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 263 hastanın (erkek n=142; kadın n=121) 10'u IVF, 64'ü doğal yolla olmak üzere 74'ü kemoterapi sonrası çocuk sahibi olmuştur. Ek yöntem denenmesine rağmen 7 hasta çocuk sahibi olamamıştır. Gonadotoksisite gelişen toplam 17 infertil hasta tespit edilmiştir. Bu 17 hastanın 6'sı HL, 11'i ise HDL tanılı hastalardır. Kemoterapi sonrası menopoza giren 33 vaka izlenmiştir. Menopoza giren hastaların 5'i HL, 28'i HDL olduğu görülmüştür. Kriyoprezervasyonla çocuk sahibi olan 10 hasta (%13,5) mevcuttur. Sonuç: Birinci basamak tedaviyle remisyona giren HL hastalarında ABVD'ye ikincil infertilite ve menopoz oranlarında artış görülmezken; HDL olgularında R-CHOP tedavisine bağlı olarak infertilite ve menopoz oranları artmıştır. Kriyoprezervasyon yapılanların büyük bir kısmının bu materyali kullanmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was planned to investigate the fertility rates, fertility preservation methods, cryopreservation needs, use of additional methods (in vitro fertilization etc.) in patients with Hodgkin and Non-Hodgkin lymphoma aged 15-45 years, who were in reproductive age at the time of diagnosis, and who received first-line treatment regimen achieving remission. Materials and Methods: Patients diagnosed between 2005-2023 in the department of hematology, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Istanbul University were inclueded. Clinical data were obtained from patient files and electronic archive system. A questionnaire was conducted on the fertility status of the determined patients. Results: Of the 263 patients (males, n=142; females, n=121), 74 had children after chemotherapy, 10 of whom had IVF and 64 of whom had spontaneous births. 7 patients were not able to have children despite trying additional methods. Accordingly, a total of 17 patients became infertile because of chemotherapy gonadotoxicity. Of these 17 patients, 6 had HL and 11 had NHL. A total of 33 patients entered menopause following chemotherapy. The main majority of patients having menopausal was comprised of NHL patients (28). There were 10 patients (13.5%) who had children with cryopreservation. Conclusion: While there wasn't any increase in infertility and menopause rates following ABVD in HL patients in remission; Infertility and menopause rates had been increased in NHL patients following R-CHOP. It has been observed that a large proportion of those who have been cryopreserved do not use this material.