Tam seramik inley uygulamalarında, lazer ve konvansiyonel pürüzlendirme yöntemlerinin mikrosızıntı üzerindeki etkilerinin in-vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak araştırılması
A comparative research of the effects of laser and conventional etching methods on microleakage in ceramic inlays under in-vitro conditions
- Tez No: 494569
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tam seramik inley uygulamalarında, lazer ve konvansiyonel pürüzlendirme yöntemlerinin mikrosızıntı üzerindeki etkilerinin in-vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak araştırılması. Bu çalışmanın amacı Er:YAG lazer ve/ veya konvansiyonel pürüzlendirme uygulanan dişlerde 4 farklı rezin esaslı yapıştırma simanı kullanılarak simante edilen seramik inleylerin mikrosızıntı özelliklerinin karşılaştırmalı olarak araştırılmasıdır. Çalışmada 6 aydan kısa süre önce çekilmiş, çürüksüz 105 adet molar diş kullanıldı. Dişler mikrosızıntı için n=7 olacak şekilde 15 gruba ayrıldı: RelyX U200® (G1), asit + RelyX U200® (G2), lazer + RelyX U200® (G3), asit + lazer + RelyX U200® (G4), RelyX™ Ultimate (G5), asit+RelyX™ Ultimate (G6), lazer + RelyX™ Ultimate (G7), lazer + asit + RelyX™ Ultimate (G8), PanaviaF®(G9), asit + PanaviaF®(G10), lazer + PanaviaF®(G11), lazer + asit + PanaviaF® (G12), asit + VariolinkII®(G13), lazer + VariolinkII®(G14), lazer + asit + VariolinkII® (G15). Dişler öncelikle temizlenip apeksleri boyunca akril bloklara gömüldü. İnley kaviteleri hazırlanan örneklerden polieter ölçü maddesi((Impregum, 3M ESPE, ABD) ile ölçüler alındı ve laboratuvara gönderildi. Seramik inleyler laboratuar ortamında IPS e.max Press (Programat EP 5000; Ivoclar Vivadent) ısı ile presleme tekniği ile üretildi. Dişler üzerinde gerekli pürüzlendirme işlemleri uygulanarak, inleyler 4 farklı siman ile simante edildi. Termal siklus (1000X, 5-55°C) uygulanan dişlerin, inley marjinlerinin çevresinde 2 mm açıklık kalacak şekilde dişler 2 kat tırnak cilası ile kaplandı. 24 saat %0,5'lik bazik fuksinde bekletilen dişler akan musluk suyu altında yıkandı ve tırnak cilası ultrasonik temizleyici ile uzaklaştırıldı. Akril bloklar içindeki dişler, elmas frezler(Size #909G-035-FG, 3.5 mm Diameter Meisinger USA, LLC) ile bukkolingual olarak 1,5 mm aralıklarla aşındırılarak 4 yüzey elde edildi. Her yüzey aşındırıldıktan sonra ışık mikroskobu altında (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, İsviçre) x20 ve x10 büyütme görüntüler alındı ve diğer yüzeyin aşındırılmasına geçilerek, tüm yüzeyler bu şekilde görüntülendi. Elde edilen görüntüler birbirinden bağımsız 2 farklı hekim tarafından değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 15.0 (SPSS Inc®.
Özet (Çeviri)
A comparative research of the effects of laser and conventional etching methods on microleakage in ceramic inlays under in-vitro conditions. The aim of this study was to comparatively research microleakage of 4 resin cemet following Er:YAG laser and conventional etching. In the study, 105 intact molar teeth extracted in 6 months were used. Teeth were seperated into 15 groups, in which n=7 for microleakage: RelyX U200® (G1), acid + RelyX U200® (G2), laser + RelyX U200® (G3), acid + laser + RelyX U200® (G4), RelyX™ Ultimate (G5), acid + RelyX™ Ultimate (G6), laser + RelyX™ Ultimate (G7), laser + acid + RelyX™ Ultimate (G8), PanaviaF®(G9), acid + PanaviaF®(G10), laser + PanaviaF®(G11), laser + acid + PanaviaF® (G12), acid + VariolinkII®(G13), laser + VariolinkII®(G14), laser + acid + VariolinkII® (G15). The teeth were embedded in acrylic blocks during the apex. İnlay cavities were prepared and polieter impressions ((Impregum, 3M ESPE, ABD) of the preparations were taken for laboratory manufacturing of IPS e.max Press (Programat EP 5000; Ivoclar Vivadent ) inlays. Inlays were cemented with four different resin cements. The teeth were thermocycled (1000X, 5-55°C) and were covered with two layers of nail polish, leaving a 1mm gap around their inlay margines. The teeth were kept in % 0.5 basic fuchsine for 24 hours, washed under tap water and nail varnish was removed by ultrasonic cleaning. The teeth in acryl blocks, were removed buccolingually through 4 parallel parts with 1,5 mm intervals by a diamond bur (Size #909G-035-FG, 3.5 mm Diameter Meisinger USA, LLC) and after each surface erosion were evaluated under a stereomicroscope (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, Switzerland). Surfaces of the specimens were examined under a stereomicroscope (Leicamicrosystems® stereo microscope, Ltd.Stereo and microscope systems; Heerburg, Switzerland) by enlarging them x10 and x20. Images were evaluated independently by two different dentists. The acquired data was analyzed by SPSS 15.0 (SPSS Inc®.