Primipar gebelerin doğuma ilişkin endişeleri ve endişelerini etkileyen faktörler
Worries of primiparous women about birth and the effecting factors
  1. Tez No: 494586
  2. Yazar: FATEMEH PASHAPOUR MALEKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK GÜLSÜN ÖZENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı primipar gebelerin doğuma ilişkin endişeleri ve endişelerini etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Kesitsel olarak planlanan araştırma, İzmir ili, T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları, gebe polikliniğinde izlenen 150 primipar gebe üzerinde yürütülmüştür. Bağımlı değişken Oxford Doğum Endişesi Ölçeği (Oxford Worries on Labour Scale- OWLS) ile belirlenen endişe düzeyi, bağımsız değişkenler ise sosyo-demografik değişkenler, sağlık ve gebelik öyküsüdür. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından önceden yapılandırılmış veri toplama formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study was to evaluate the worries of primiparous women about birth and the effecting factors. This cross-sectional study was conducted on 150 primiparous pregnant women monitored in Maternity Clinic of Tepecik Education and Research Hospital, Ministry of Health University of Health Sciences, İzmir. Worry status determined via Oxford Worries on Labour Scale (OWLS) was the dependent variable whereas socio-demographic characteristics, health and pregnancy history were the independent variables. Data was collected via face to face interviews using pre-structured data collection forms by the researcher. SPSS vers. 15.0 was used for data analysis and independent samples t-test was used.