Gebelik ve laktasyon döneminde aflatoksin b1 uygulanan sıçanların yeni doğanlarında karaciğer üzerine genotoksik etkilerin histolojik olarak araştırılması
Histological investigation of genotoxic effects on the neonatal rats liver of aflatoxin b1 exposure rats during pregnancy and lactation
- Tez No: 494590
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Aflatoksinler, gıda ürünlerinin hatalı ve/veya yanlış ortamlarda kurutulmaları sonucunda Aspergillus sp. tarafından sentezlenen ve ortama salınan bir çeşit mantar toksini olup gıda güvenliğinde önemli rol oynamaktadır. Aflatoksin B1 (AFB1)'in son yıllarda transplasentasyonel ve laktasyonel geçişi ile genotoksik etkileri çeşitli araştırmalarda bildirilmekle beraber; karaciğer gelişimsel etkileri ile ilgili karşılaştırmalı çalışma yeterli değildir. Çalışmamızda, deneysel olarak maternal sıçanlara AFB1 (50 μg/kg i.p.) uygulamasının plasental geçiş ile yenidoğanlara ve laktasyon sürecinde maternal AFB1 uygulaması ile 21 günlük postnatal sıçanların karaciğerleri üzerine genotoksik potansiyel olası etkilerin dört ayrı grup halinde planlanarak. (Kontrol grupları: Yenidoğan, Laktasyon grubu; Deney grupları: AFB1 Yenidoğan ve Laktasyon grubu) histolojik olarak araştırılması amaçlanmıştır. Karaciğer histolojik değişikliklerin incelenmesi için hematoksilen-eozin, Mallory-azan, periyodik asit-Schiff (PAS) boyamaları, immunohistokimyasal olarak proliferasyonu belirlemek PCNA, apopitoz için immunofloresan TUNEL boyamaları ile proliferasyon ve apopitotik indeksleri oluşturulmuştur. Ayrıca progenitor hücreler için CK19 ve erken dönem hepatokarsinom (HCC) için AFP immuno boyanma yoğunluğu değerlendirmeleri Hscore'ları elde edilmiş ve biyokimyasal olarak karaciğerlerde malondialdehit ve katalaz analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aflatoxins are a kind of fungal toxin synthesized and released by Aspergillus sp. as a result of food products being dried in faulty and / or false environment and play an important role in food safety. Transplasentational and lactational transition of aflatoxin B1 (AFB1) in recent years and its genotoxic effects have been reported in various investigations; a comparative study of liver developmental effects is not sufficient. In our study, genotoxic potential effects on the livers of 21-day-old postnatal rats were planned in four separate groups by maternal AFB1 exposure in newborns and lactation period by experimental transplantation of AFB1 (50 μg/kg i.p.) to maternal rats. (Control groups: Newborn, Lactation group, Experimental groups: AFB1 Newborn and Lactation group). Proliferation and apoptotic indexes, hematoxylin-eosin, Mallory-azan and periodic acid-Schiff (PAS) stainings, immunohistochemical proliferation of PCNA, and immunofluorescence TUNEL staining for apoptosis were established for investigating liver histological alterations. In addition, Hscores were obtained for CK19 and AFP to observe progenitor cells and early hepatocarcinoma for immunohistochemistry. Biochemically; malondialdehyde and catalase assays were performed in the liver.