Üriner inkontinanslı kadınlarda biyofeedbackli pelvik taban kas egzersizi eğitimi ile manyetik sandalyenin inkontinans ve yaşam kalitesine etkisi
In women with urinary incontinence the effects of pelvic floor muscle training with biofeedback and of magnetic chair on incontinence and quality of life
  1. Tez No: 494594
  2. Yazar: SÜREYYA GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET ÜRİNER İNKONTİNANSLI KADINLARDA BİYOFEEDBACKLİ PELVİK TABAN KAS EGZERSİZİ EĞİTİMİ İLE MANYETİK SANDALYENİN İNKONTİNANS VE YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ Araştırma, stres üriner inkontinanslı kadınlara elektromyelografik biyofeedbackle (EMG-BF) öğretilen pelvik taban kas egzersizi (PTKE) ve ekstrakorporeal manyetik innervasyonun (ExMI) Stres üriner inkontinans, cinsel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla ön test-son test randomize kontrollü ve deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Eylül 2015- Eylül 2016 tarihleri arasında; Ege Üniversitesi Hastanesi ürojinekoloji polikliniğinde muayene olan SÜİ'li (n= 86) hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, Eylül 2015-2016 tarihleri arasında; SÜİ tanısı alan araştırmaya alınma kriterlerine uyan 70 hasta oluşturmuştur. İlk karşılaşmada bütün hastalara bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmış, olgu rapor formu, inkontinans yaşam kalitesi ölçeği (I-QQL), kadın cinsel işlev ölçeği (FSFI) doldurulmuş, Q tip test, rezidü idrar volumü, bir saatlik ped testi uygulanmış, perineometre ve modifiye oxford skalası ile kas gücü ölçümü yapıldıktan sonra üç günlük mesane günlüğü hakkında bilgi verilerek evde uygulaması istenmiştir. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrılarak; her iki gruba da eğitim kitapçığı ile bilgi verilmiş, evde bu egzersizleri uygulamaları ve PTKE takip formuna işaretlemeleri istenmiş, buna ek olarak birinci gruba sekiz hafta boyunca haftada iki gün 20 dakika EMG BF-PTKE uygulaması yapılmış, ikinci gruba sekiz hafta boyunca haftada iki gün 20 dakika EMG BF -PTKE ve sonrasında 20 dakika ExMI uygulaması yapılmıştır. Sekizinci haftada; tüm hastalara I-QOL, FSFI doldurulmuş, Q tip test, rezidü idrar volumü, bir saatlik ped testi uygulanmış, perineometre ve modifiye oxford skalası ölçümü, üç günlük mesane günlüğü uygulamaları tekrarlanmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS 15.0 paket programı ile yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken frekans, yüzde, sayı, ortalama, standart sapma, minimum-maximum değerleri ile çalışma ve kontrol grubu arasında homojenlik testi için demografik değişkenler ve diğer niteliksel-niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Ki-Kare, t test, gruplararası karşılaştırılmalarda tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanılmıştır. Normal dağılım göstermediği saptanan değişkenler parametrik olmayan analiz tekniği Brunner-Langer modeli ile incelenmiştir. Örneklem sayısını belirlemek ve araştırmanın güçlülüğünü ortaya koyabilmek için güç analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT IN WOMEN WITH URINARY INCONTINENCE THE EFFECTS OF PELVIC FLOOR MUSCLE EXERCISE WITH BIOFEEDBACK AND OF MAGNETIC CHAIR ON INCONTINENCE AND QUALITY OF LIFE This research was planned as a pretest-posttest test, randomized controlled experimental study to examine the effects of extracorporeal magnetic innervations and PFMT taught to women with stress-incontinence by EMG-BF, on the stress-urinary incontinence, sexual function and quality of life. The study population of the research is composed of (n=86) patients diagnosed with stress-urinary incontinence in Urology Polyclinic of Ege University Hospital between September 2015 and September 2016. The sampling of research comprised of 70 patients that diagnosed with stress-urinary incontinence in Urology Polyclinic of Ege University Hospital between September 2015 and 2016 and complied with the research criteria. At the first encounter all patients signed the informed consent form, the case report form, I-QQL and FSFI were filled out voluntarily; in addition, Q-type test, residue urinary volume, one-hour pad test were applied; after muscle strength was measured through perineometer and modified oxford scale information related to three-day bladder diary was provided and they were discharged home to apply it. Patients were randomized into two groups; both groups were given information through training booklet, they were requested to apply these exercises at home and note them on the“pelvic floor muscle exercise follow-up form”. First group received 20-minute EMG BF-PFMT application twice a week for six weeks; second group received 20-minute EMG BF-PFMT application followed by 20-minute Extracorporeal Magnetic Innervation application twice a week for six weeks. At week eight, the I-QQL and FSFI were filled out; Q-type test, residue urinary volume, one-hour pad test were applied; measurement of perineometer and modified oxford scale and the three-day bladder diary applications repeated. Analysis of the research data was performed using SPSS package program version 15.0. During evaluation of data the following tools were utilized; frequency, percentage, number, average, standard deviation, minimal-maximal values and demographic variables for the homogeneity test between study and control groups; the chi-square and t-test during comparison of other quantitative-qualitative data and the variance analysis during repetitive measurements in intergroup comparisons. The variables that did not demonstrate normal dispersion was scrutinized through Brunner-Langer model (nonparametric analysis technique). Strength analysis was carried out in order to determine the sampling number and to reveal the strength of research.