İki farklı implant yuvası hazırlama tekniğinin osseointegrasyon üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of two different implant site preparation techniques on osseointegration
- Tez No: 494595
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEMAL AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Trombosit konsantrasyon ürünlerinden biri olan Trombositten Zengin Fibrin (TZF), içerdiği yüksek orandaki büyüme faktörlerinden dolayı doku iyileşmesini hızlandırmak için son yıllarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, piezoelektrik cerrahi ile hazırlanmış ve TZF uygulanmış implant yuvası grubu (TZF+) ile piezoelektrik cerrahi ile hazırlanmış ancak TZF uygulanmamış dental implant yuvası grubunun (TZF-) erken iyileşme dönemindeki primer stabilite üzerine olan etkilerinin Rezonans Frekans Analizi (RFA) ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sistemik rahatsızlığı bulunmayan ve ilgili bölgede implant yapabilmek için ileri cerrahi işleme ihtiyaç duyulmayan 17 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Her hastaya iki adet dental implant yerleştirilmiştir. İmplant soketleri piezoelektrik cerrahi ile hazırlandıktan sonra, rastgele seçilen soketlerden biri operasyondan önce hazırlanan TZF ile kaplanmıştır, diğer soket ise kontrol grubu olarak boş bırakılmıştır. RFA ölçümleri Osstell™ ISQ cihazı ile implantasyondan hemen sonra, postoperatif 1., 4., 8. ve 12. haftalarda yapılmıştır. RFA ile yapılan değerlendirmelerde, TZF+ grubunda TZF- grubuna göre sadece 12.
Özet (Çeviri)
In recent years, platelet concentration products are frequently used because they contain high levels of growth factors in order to accelerate tissue healing. This study aims to compare the effect two preperation and implantation techniques using resonance frequency analysis in the early stability of dental implants. 17 patients without any systemic disease and contraindication before dental implant surgery were included in the study. Each patient received two dental implants. After preparing the implant sockets with piezoelectric surgery, one of the randomly selected sockets is covered with PRF before the insertion of the implant (group PRF+) and the other socket was left empty as a control (group PRF-). The resonance frequency analysis measurements with Osstell™ ISQ device were done after implatation, 1., 4., 8. and 12. weeks postoperatively. According to RFA results, only 12.