Rozase'de idrarda 5-hidroksi indol asetik asid (5-HİAA) seviyeleri
- Tez No: 49460
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
23 ÖZET Rozase ekolojisinde çeşitli faktörlerin rol oynadığı bilinmektedir. Rozase'de serotonin'in muhtemel rolünü araştırmak için, 32 rozaseli hasta ve 32 kişilik kontrol grubunda idrarda 5-HIAA seviyelerine bakıldı. Rozaseli hastalarda 5-HIAA seviyelerinde kontrollere göre önemsiz bir artış tespit edildi (P>0.05). Bu bulgulara göre, rozase'de serotonin'in de rolü olabileceği, fakat kesin bir kanaate varmak için daha kapsamlı çalışmaya ihtiyaç duyulduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
24 SUMMARY THE LEVELS OF URÎNE 5-HIAA IN PATIENS WITH ROSACEA It is known that various factors, such as endocrinial, vasomotor, and infectious, play a role in the etiology of rosacea. In order to investigate possible role of serotonin in patogenesis of rosacea, the levels of urine 5-HIAA were determined in 32 patients with rosacea and in 32 healthy controls. The levels 5-HIAA of rosacea patients were found unimportant increase, corresponding their of control grubs (P>0.05). It was concluded that serotonin may play a role in the etiology of rosacea. However, further studies must be done in this subject.