Sigara bırakma polikliniği'ne eklemlenmiş whatsapp uygulaması kullanımının sigara bırakma başarısına etkisi: Randomize kontrollü müdahale çalışması
The effect on success rate of the whatsapp application which is embedded in the smoking cessation policlinic service: Randomized controlled intervention study
  1. Tez No: 494603
  2. Yazar: SEYFİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSABEL RAİKA DURUSOY ONMUŞ, DOÇ. DR. IŞIL ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve Amaç: Dünyada her yıl yedi milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan sigarayı Türkiye'de yetişkinlerin %30,6'sı tüketmektedir. Bırakmayı planlayanların sıklığı 2008'deki %28'den 2012'de %35'e ulaşmıştır. Bırakma çabasını güçlendirmek için son yıllarda iletişim teknolojilerinin ve güncel sosyal medya uygulamalarının kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmanın amacı; sigara bırakma polikliniği hizmetine eklemlenen WhatsApp uygulamasının sigara bırakma başarısına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: EÜTF Sigara Bırakma Polikliniği'nde Mart-Temmuz 2017'de izlenen 132 gönüllü birey ile Randomize Kontrollü Müdahale Çalışması gerçekleştirilmiştir. Transteoretik Model temelli müdahale içeriği hazırlanarak 60 mesajdan oluşan içerik, WhatsApp aracılığı ile 3 ay sürelik izlemde katılımcılara iletilmiştir. Sosyodemografik özellikler, sigara içme durumu, tıbbi durum ve tedavi başlıklarını içeren ilk görüşme formu ve izlem formu veri toplamada kullanılmıştır. Birinci ve üçüncü ay bırakma başarısı son bir hafta nokta prevalansı ile değerlendirilmiştir. İntention-to-Treat analizi kullanılmıştır. İkincil çıktılar olarak izlem sayısı, kilo değişimi ve ilaç devamlılığı değerlendirilmiştir. Bulgular: İlk ay bırakma başarısı müdahale grubunda %65,9 kontrol grubunda %40,9; üçüncü ay bırakma başarısı ise müdahale grubunda %50,0 kontrol grubunda %30,7'di. Müdahale grubunda olmak, birinci ayda başarıyı 3,50 (1,30-9,44) kat, üçüncü ayda ise 2,50 (1,08-6,40) kat arttırmıştır. Müdahale, her iki izlem döneminde de etkili tek parametre olmuş; cinsiyet, medeni durum ve işe bağlı sosyal sınıftan kaynaklanan bırakma başarıları arasındaki fark, müdahaleye göre düzeltme yapıldığında ortadan kalkmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Tobacco, causing the death of more than seven million people every year globally, is consumed among 30.6% of adults in Turkey. The frequency of those who plan to quit has reached 35% in 2012 from 28% in 2008. Recently, the use of communication technologies and social media applications has become increasingly widespread to strengthen efforts for smoking cessation. The purpose of this study is; to assess the effect on success rate of the WhatsApp application which is embedded in the smoking cessation policlinic service delivery. Materials and Methods: A randomized controlled intervention study was conducted with 132 volunteers who were followed up at the EUTF Smoking Cessation Policlinic between March-July 2017. The intervention content based on transtheoretic model was prepared and 60 WhatsApp messages were delivered to participants for 3 months of follow up. For data collection, initial interview form and follow up form consisting sociodemographic characteristics, smoking status, medical condition and treatment, were used. The success rate at first and third months were assessed by the point-prevalence regarding the previous week. Intention-to-treat analysis was used. For secondary outcomes; number of follow-ups, change in weight and continuity of medication were evaluated. Findings: Success rate in the first month was 65.9% for intervention group and 40.9% in the control group; for the third month it was 50.0% in the intervention group and 30.7% in the control group. Being in the intervention group increased the success rate by 3,50 (1,30-9,44) times in the first month and 2,50 (1,08-6,40) times in the third month. The intervention was the only parameter effective in the two follow-up periods; the difference in success rate caused by gender, marital status and work-related social class has been eliminated after adjustment for the intervention.