Skill differentials between visa categories in the United States
Amerika'da vize kategorilerine göre beceri farklılıkları
  1. Tez No: 494604
  2. Yazar: SAİDE SİMİN MERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BEKİR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı vize kategorisinde Amerika'ya gelen göçmenlerin beceri farklılıklarına ve bu farkların nedenlerine odaklanılmaktadır. Amerika'daki farklı vize kategorilerinin zaman içerisindeki beceri farkları ilk defa ortaya konulmustur. Bunun yanı sıra, beceri farklarının nedenleri ilk kez incelenmistir. Bu analizler sonucunda, beceri farklarının nedeninin göçmenlerin bölge kompozisonlarının degismesinden ziyade aynı bölgelerden daha iyi göçmenlerin seçilmesi oldugu bulunmuştur. Ayrıca, bu çalisma Amerika'nın daha becerili göçmen çekme doğrultusunda değistirdiği politikalarını da doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on skill differentials between different visa categories in the U.S. and presents the skill distribution of immigrants under family and employment visa categories over time for the first time. Moreover, the study is first to analyze the skill difference of immigrants under family and employment visa categories and shows that the main mechanism behind the skill differential is changing the selectivity of immigrants by choosing more skilled immigrants within region of origins rather than shifting the regional composition of the immigrants. Moreover, it is also shown that selectivity of immigrants affects only employment visa category rather than family visa category confirming the effectiveness of immigration policies towards attracting more skilled immigrants.