Web tabanlı öğretimin pediyatri hemşireliği intörnlerinin klinik karar verme becerilerinde özgüven ve anksiyetelerine etkisi
The effects of web-based teaching on pediatric nursing internship student's self-confidence and anxiety in clinical decision making skill
  1. Tez No: 494626
  2. Yazar: İLKNUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, pediatri hemşireliği intörnlerine verilen Web tabanlı öğretimin pediatri hemşireliği intörnlerinin klinik karar verme becerilerinde özgüven ve anksiyetelerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, bir hemşirelik fakültesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları hemşireliği anabilim dalında intörnlük eğitimi alan 61 öğrenci oluşturmuştur. Güz döneminde öğrenim görenler kontrol ve bahar döneminde öğrenim görenler girişim grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubunda 30 öğrenci ve girişim grubunda 31 öğrenci yer almıştır. Veriler sosyodemografik veri toplama formu ve Klinik karar vermede özgüven ve anksiyete ölçeği ile toplanmıştır. Çalışmada pre-post test eşleşmemiş grup modeli kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, Mann-Whitneu U testi, korelasyon analizi, regresyon analizi, güç ve etki büyüklüğü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of web-based teaching on pediatric nursing internship student's self-confidence and anxiety in clinical decision-making skills. The sample of the study consisted of 61 students who received internship training in the Pediatric Nursing department at a nursing faculty. Those who have studied in the fall semester have formed control group, and of those who have studied in the spring semester have formed experimental group. There were 30 students in the control group and 31 students in the experimental group. Data were collected by sociodemographic data collection form and nursing anxiety and self-confidence with clinical decision making scale. The pre-post test unpaired group model was used in the study. In the analysis of the data, t-test, Mann-Whitney U test, correlation analysis, regression analysis, power and effect size were used.