Dudak bakımı için altın nanopartikülleri içeren kozmetik bir formülasyonun geliştirilmesi
Preparation of a cosmetic formulation containing gold nanoparticles for lip care
  1. Tez No: 494628
  2. Yazar: UKDE PAYZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN HOMAN GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada dudaklar üzerine etkinliği ve güvenilirliği kanıtlanmış dudağı bir film gibi kaplayarak nemlendirme özelliği güçlü, içeriğindeki E vitamini yüklenmiş katı lipit nanopartiküller, altın nanopartikülleri, Glycoin ve doğal yulaf özleri ile yaşlanma karşıtı özellik gösteren bir dudak bakım ürünü amaçlanmış ve tasarlanmıştır. E vitamini yüklenmiş Compritol HD5 ATO ve Tween 80 ile üretilmiş katı lipid nanopartiküller hazırlanmıştır. Üretilen katı lipit nanopartiküllerin partikül boyut analizi, zeta potansiyelleri, polidisperslik indisi incelenmiştir. Formülasyon katı-çubuk şeklinde ve balsam-yarı katı şeklinde iki çeşit hazırlanmıştır. Balsam şeklinde yarı katı olarak hazırlanması daha uygun olan formülasyonlar değerlendirilmiş ve Glycoin'in toksisite ve hücre canlılığının değerlendirilmesi amacıyla ve formülasyon içindeki optimum dozajının belirlenmesi açısından NIH/3T3 hücreleri ile hücre kültürü çalışmaları yapılmıştır. % 2'lik Glycoin içeren formülasyonun en ideal sonucu vermesinin ardından, katı lipit nanopartiküllerle birlikte eklenecek olan, kriptopiyan madde Trehaloz'un oranı, hücre kültürü ile belirlenmiş, E vitamini içeren KLN ile yine hücre kültürü çalışmaları ile optimum değeri belirlenen altın nanopartikülleri eklenerek tam bir formülasyon hazırlanmıştır. Bileşenlerinin optimum dozları hücre kültürleri yardımıyla belirlenen final formülasyonun hücre canlılığı kontrolünde %227,2 canlılık göstermesi ile hücre proliferasyonunu destekleyerek yaşlanma karşıtı etki gösterdiği saptanmıştır. ABTS+ inhibisyonu, DPPH radikal süpürücü etki, TEAK antioksidan kapasite tayini analizi ile E vitamini içerik ve antioksidan aktivitesinin tayini yapılan formülasyonun, güneşten koruma faktörü (SPF/GKF) analizi ve mikrobiyal koruyuculuk testi yapılmıştır. Formülasyonun 6 gönüllü ile 3 gün süren klinik çalışmalar ile nemlendirme özelliği ve ürün güvenliliği incelenmiştir. Hücre proliferasyonunu destekleyen, antioksidan etkili, klinik olarak güvenilirliği kanıtlanmış yaşlanma karşıtı bir dudak bakım formülasyonu alanında özgün olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is designed and aimed at a lip care product which has a strong moisturizing effect and a strong anti-aging properties such as solid lipid nanoparticles loaded with Vitamin E, gold nanoparticles, Glycoin and natural oat extracts, covering the lips with proven efficacy and reliability.on lips. Solid lipid nanoparticles prepared with Compritol HD5 ATO and Tween 80 loaded with Vitamin E were prepared. Particle size analysis, zeta potential, polydispersity index of solid lipid nanoparticles produced were investigated. The formulation is prepared in two forms as solid bar and balsam semi-solid. Formulations more suitable for preparation in the form of a semisolid in the form of a balsam were evaluated and cell culture studies with NIH / 3T3 cells were carried out in order to assess the toxicity and cell viability of Glycoin and to determine the optimal dosage in the formulation. After the optimal formulation of 2% Glycoin containing formulation, a complete formulation was prepared by adding SLN containing the E-vitamine determined by cell culture to the Trehalose ratio, and AuNPs with optimal values by cell culture studies. The optimal formulation of the components was determined to be anti-aging by supporting the cell proliferation with 227.2% viability in the control of cell viability as determined by cell cultures. ABTS+ inhibition, DPPH radical scavenging effect, TEAK antioxidant capacity determination analysis, E vitamine content and antioxidant activity formulation, sun protection factor (SPF) analysis and microbial protection test was tested. The formulation has been studied with 6 volunteers for 3 days with clinical trials and moisturizing properties and product safety. It has been originally obtained in the field of antioxidant effective, clinically proven, anti-aging lip care formulation supporting cell proliferation.