Postanestezi bakım ünitesinde takip edilen major baş-boyun cerrahisi geçiren hastaların değerlendirilmesi: 6 yıllık retrospektif analiz
Overview of the factors affecting outcomes of major head and neck surgery patients discharged to post-anesthesia care unit: 6-year retrospective analysis
- Tez No: 642367
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ERKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Anesthesiology and Reanimation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Postanestezi Bakim Ünitesinde Takip Edilen Major BaĢ-Boyun Cerrahisi Geçiren Hastalarin Değerlendirilmesi: 6 Yillik Retrospektif Analiz Melike Gençer Erkoç, Dokuz Eylül Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, İzmir, Türkiye GiriĢ ve Amaç: Baş boyun kanser insidansı son yıllarda artmakta ve tedavi seçeneklerinin önemli bir kısmını cerrahi oluşturmaktadır. Postoperatif sonuçları iyileştirmeye yönelik veya postoperatif bakım olanaklarının sağlanabilmesi için preoperatif belirteçlerin belirlenmesi önemlidir. Bu nedenlerle kliniğimizde son altı yılda major baş boyun cerrahisi geçiren ve postoperatif izlemi post-anestezi bakım ünitesinde (PABÜ) yapılmış hastaların verilerini retrospektif olarak inceleyerek postoperatif sonuçlara etki eden faktörleri belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Dokuz Eylül Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulu izni (karar no: 2019/29-21, tarih: 02.12.2019) alındıktan sonra 15.01.2014-15.01.2020 tarihleri arasında PABÜ'ye alınmış olan major baş boyun cerrahisi hastalarının verileri retrospektif olarak taranarak, istatistiksel sonuçlara etkileri incelenmiştir. Çalışmamızda istatistik analiz SPSS programı ile yapılmıştır. Devamlı değerler alan veriler ortalama ± standart sapma olarak belirtilmiş olup; alt grupların devamlı değerler alan verileri grup sayısı ve normalite testleri sonuçları göz önüne alınarak, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi, student t testi, veya One-way ANOVA testi kullanılarak araştırıldı. Sıklık belirten veriler sayı ve yüzde olarak ifade edilip; alt gruplarda sıklık belirten verilerin analizinde Fisher kesinlik testi veya ki-kare testi kullanıldı. p değerinin 0.05'in altında olması anlamlı farklılık olarak kabul edildi. Değişkenler arasındaki korelasyon ilişkileri Pearson Korelasyon Testi kullanılarak belirlendi. Bulgular: Çalışmamıza toplam 74 major baş boyun cerrahisi olgusu dahil edildi. Hastaların 37 (%50)'sinin kadın, 37 (%50)'sinin erkek, ortalama yaşları 57,63±15,93 yıl olduğu belirlendi. En sık oral kavite-dudak (%41,9), larenks (%18,9), tiroid-paratiroid (%14,9), hipofarenks (%10,8) cerrahisi uygulandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Overview of the Factors Affecting Outcomes of Major Head And Neck Surgery Patients Discharged to Post-Anesthesia Care Unit: 6-Year Retrospective Analysis Melike Gençer Erkoç, Dokuz Eylül University, Department of Anesthesiology and Reanimation, Izmir, Turkey Aim: The incidence of head and neck cancer has been increasing in recent years and surgery constitutes a significant part of treatment options. It is important to identify preoperative determinants to improve postoperative results or to provide postoperative care opportunities. For these reasons, we aimed to determine the factors affecting postoperative outcomes by retrospectively examining the data of patients who had undergone major head and neck surgery in our clinic in the last six years and whose postoperative follow-up was performed in the post-anesthesia care unit (PACU). Materials And Methods: Our study retrospectively reviewed the data of major head and neck surgery patients who were discharged to PACU between the dates of 15.01.2014-15.01.2020 after obtaining the permission of the Dokuz Eylul University Non-Interventional Research Ethics Committee (decision number : 2019/29-21, date: 02.12.2019) . In our study, statistical analysis was done with SPSS program. Data receiving continuous values are expressed as mean ± standard deviation; continuous values of the subgroups were investigated using Kruskal Wallis, Mann Whitney U test, student t test or One-way ANOVA test taking into account the group number and normality results. Data indicating frequency are expressed as numbers and percentages; Fisher's exact test or chi-square test was used in the analysis of data indicating frequency in subgroups. A p value of less than 0.05 was considered as a significant difference. Correlation relationships between variables were determined using the Pearson Correlation Test. Results: A total of 74 major head and neck surgery cases were included in our study. It was determined that 37 (50%) of the patients were female, 37 (50%) were male and their mean age was 57.63 ± 15.93 years. The most common anatomic localizations of surgery were oral cavity-lip (41.9%), larynx (18.9%), thyroid-parathyroid (14.9%), hypopharynx (10.8%).