Postnatal dönemde annelerin sosyal destek algılarının emzirme öz yeterlilik algılasına etkisi
Effect of mothers' social support perception during postnatal period on breastfeedingself-efficacy perception
  1. Tez No: 494665
  2. Yazar: TUBA GIYNAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURDAN AKÇAY DİDİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Postnatal Dönemde Annelerin Sosyal Destek Algılarının Emzirme Öz Yeterlilik Algılasına Etkisi Bu çalışma İzmir ilinde özel bir Üniversitesi Hastanesi' ne doğum için başvuran kadınların postnatal dönemde; annelerin sosyal destek algılarının emzirme öz yeterlilik algısına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; İzmir ilinde özel bir Üniversitesi Hastanesi' ne doğum için başvuran anneler, örneklemini ise bu tarihler arasında başvuran ve çalışmaya katılmaya kabul eden anneler (n=200) oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Şubat 2016 - Haziran 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırma kapsamına İzmir ilinde bir Üniversitesi Hastanesi' ne doğum için başvuran araştırmayı kabul eden, okuma yazma bilen, termde doğum yapan, sağlıklı bebeği olan, bebeğini emziren, araştırmaya katılmaya gönüllü anneler alınmıştır. Verilerin toplanmasında Birey Tanılama Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Emzirme Özyeterlilik Ölçeği (EÖYÖ) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler, sayı, yüzde, Kruskal-Wallis tek yönlü varyans analizi, Mann-Whitney U testi, Spearman Korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda annelerin Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği puan ortalaması 73.35±12.01, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği puan ortalaması 59.11±8.18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Effect of Mothers' Social Support Perception During Postnatal Period on Breastfeedingself-Efficacy Perception This study was conducted during postnatal period of women, who had gone to a training hospital in İzmir for delivery, to observe effect of their social support perception on their breastfeeding self-efficacy perception. Universe of the study consisted of women, who had gone to a special University Hospital in the province of İzmir, while its sampling consisted of women, who had gone to the hospital between the relevant dates and consented to be included in the study (n=200). Data of the study were collected between the dates of February 2016 – June 2016. Women, who had gone to a training a special University Hospital in the province of İzmir, are literate, completed full term, have healthy baby, breastfeeding and consented to be included in the study, were included in the study. Data collection tool was Individual Recognition Form, the Multidimensional Perceived Social Support Scale and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale. They were used during face-to-face interviews. The obtained data were evaluated by using number, percentage, Kruskal-Wallis single-way variance analysis, Mann-Whitney U test and Spearson Correlation Analysis. In our study Multidimensional Perceived Social Support Scala score of the mothers' mean was found as 73.35±12.01, while Breastfeeding Self-Efficacy Scale score mean of the mothers' was found as 59.11±8.18.