Tırmanıcılarda 4 haftalık sistem antrenmanının bazı kuvvet parametreleri üzerine etkisi
Effect of 4 weeks system training on various strength parameters in rock climbers
  1. Tez No: 494664
  2. Yazar: GAMZE CIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET RANA VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kaya tırmanışı dünya genelinde gittikçe yaygınlaşan bir spordur. Tırmanıcılarda temel performans faktörü parmak kuvvet ve dayanıklılığıdır. Buna rağmen; tırmanıcıların performanslarını geliştirmeye yönelik bilinen tırmanışa özgü antrenman yöntemlerinin araştırıldığı sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı; 4 haftalık sistem antrenmanının (SA) tutuş kuvvet ve dayanıklılığına etkisinin araştırılması ve kısa kaya tırmanış (KKT) antrenmanı ile karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmadaki katılımcılar; 13 erkek ve 11 kadın tırmanıcı 4 haftalık antrenman periyodu için kontrol grubu (KG, n=12) ve antrenman grubu (AG, n=12) olmak üzere rastgele ikiye ayrılmıştır. Antrenmanların öncesinde ve sonrasında pençe kuvvetini belirlemek için el-tutuş kuvvet (ETK) testi uygulanmıştır. Maksimum parmak kuvvetini ölçmek için tırmanışa özgü olarak uyarlanmış test aparatında“crimp”ve“pinch”tutuş pozisyonlarında baskın el (BE) ve baskın olmayan el (BOE) için izometrik maksimum istemli kasılma (MİK) testi yapılmıştır. Önkol fleksör kaslarının dayanıklılığına yönelik parmak tahtasında aralıklı asılma testi (AA) ile“crimp”,“pinch”ve“slope”tutuşta devamlı asılma (DA) testleri yapılmıştır. Üst vücut kuvveti için ise lat pull-down testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Rock climbing is a sport increasingly spreading around the world. Finger flexor strength and endurance are primarily performance factors in climbers. However, limited research has been investigated climbing-specific training methods regarding to increase climbers' performance. The main aim of this study was to determine the effect of 4 weeks system training (ST) on grip strength and endurance and to compare bouldering in climbers. The participants in this study, 13 male and 11 female climbers randomly allocated to control (CG, n=12) or training group (TG, n=12) for 4 weeks training regimen. Hand grip test (HG) was used as to determine grip strength before and after training session. Isometric max voluntary contraction (MVC) test on climbing-specific apparatus was used to measure max finger flexor strength for 'crimp' and 'pinch' grips with dominant (D) and non-dominant hand (ND). It has been performed intermittent finger hangs (IFH) and continues hang (DH) tests with specific grips on fingerboard to assess forearm muscle endurance. And lat-pull down test was used to determine upper body strength.