Huzurevinde yaşayan yaşlılarda terapötik dokunmanın konfor ve anksiyeteye etkisi
The effect of therapeutic touch on comfort & anxiety of elderly nursing home residents
  1. Tez No: 494695
  2. Yazar: FETHİYE YELKİN ALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde hemşireler bakım verirken; çevresiyle enerji etkileşimi içinde olan insanı bütüncül yaklaşımlarla ele almaktadır. Terapötik dokunma (TD), kişinin sağlığına kavuşmasını desteklemek için, evrensel enerjinin belirli bir amaçla ve şefkatle kullanıldığı, bütünleştirici bir yöntemdir. Bu araştırma, huzurevinde yaşayan yaşlılarda terapötik dokunmanın konfor ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla yapılmış deneysel (randomize kontrollü) bir çalışmadır. Araştırma İzmir ili Zübeyde Hanım Huzurevi'nde 15 Haziran 2015-15 Ağustos 2016 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini huzurevinde yaşayan 60-89 yaş arası 264 yaşlı oluşturmuştur. Güç Analizi (Power Analysis) ile örneklem büyüklüğü belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini seçim kriterlerine uyan 30'u uygulama ve 30'u kontrol grubunda olmak üzere toplam 60 yaşlı oluşturmuştur. Yaşlılara Standardize Mini Mental Test (SMMT) uygulanmış ve test sonucu normal bilişsel fonksiyonlara sahip olanlara TD uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında;“Yaşlı Tanıtım Formu”(YTF) ,“Standardize Mini Mental Test (SMMT)”,“Genel Konfor Ölçeği”(GKÖ),“Durumluk Anksiyete Ölçeği”(DAÖ) kullanılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden uygulama ve kontrol gruplarını oluşturacak yaşlılardan“Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formları”ile yazılı onam alınmıştır. Araştırmanın sınırlılıklarına uyan ve çalışmaya katılmayı kabul eden yaşlılar, yaş ve cinsiyet kontrol altına alınarak basit randomizasyon yöntemi kullanılarak TD ve Kontrol grubu oluşturulmuştur. Yaşlılar ardışık 5 gün boyunca izlenmişlerdir. Kontrol grubundaki yaşlılara, herhangi bir girişim uygulanmamış, TD grubundaki yaşlılara, her gün aynı saatte 20 dakika TD uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi Statistical Package for Social Science (SPSS) 20.0 paket programında gerçekleştirilmiştir. TD ve kontrol grubundaki bireylerin tanımlayıcı özellikleri, sayı-yüzde dağılımları ve homojenlik testi ki-kare ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays nurses consider the energy interaction with the environment of patients during nursing care. Therapeutic touch is an integrative technique which is used for a specific purpose and intent of the universal energy and affection that helps patient finding the balance and attaining health. This study is an experimental research (randomized control ) which was conducted to investigate the impact of Therapeutic Touch (TT) on the comfort and anxiety of the elderly living in nursing home. The research had been carried in Zübeyde Hanım Nursing Home, in İzmir, between August 15, 2015 and August 15, 2016. 264 elderly in the 60-89 age range, created researh universe. In order to determine the extend to which sample to be included in research, Power Analysis was performed. The sample of study were consisted of 60 elderly, reflecting the selection criteria. 30 of them represent the experimental group and the rest represent control group. Standardized Mini Mental State Examination (SMMT) applied to the elderly. TT applied to the elderly who have normal mental activity, according to test results. The data of the study had been collected by using Elderly Identification Form (EIF), General Comfort Questionnaire (GCQ) and Situational Anxiety Scale (SAS).Informed Consent Form and written consent was obtained both experimental group and control group. Permission was obtained from participants and their nursing home. TT and control group gathered with basic randomization. Age and gender took undercontrol with basic randomization to prevent conscious or unconscious bias, during research. The elderly were followed for 5 days, consecutively. There was not any attempt to the elderly in the control group; the experimental group elderly applied for 20 minutes TT for 5 days duration at the same time of the day. Statistical Package for Soocial Science (SPSS) 20.0 version was used for analysis of research data. Descriptive characteristics of individuals's data analyse was done by number, percentage distributions and chi-square homogeneity test in TT and control group.