Bir iş-uğraş terapisi olarak yemek terapisinin huzurevinde yaşayan kadın yaşlılarda ortaya çıkan depresyon ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
A research on effects of cooking therapy as an ergotherapy on depression and anxiety levels of older women living in home care house
  1. Tez No: 410266
  2. Yazar: FATMA GÜLTAN TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. .DR. EMİNE SEVİNÇ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, huzurevinde yaşayan kadınlarda depresyon ve anksiyetenin azaltılmasında yemek terapisinin etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bu kapsamda, 11 deney ve 11 kontrol grubu olmak üzere 22 huzurevinde yaşayan 65 yaş üzeri kadın katılımcı 5 haftalık süreyle 10 günlük terapötik etkinliğe alınmıştır. Araştırmada yer alan katılımcılara öntest-sontest olmak üzere Geriatrik Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Envanteri uygulanarak, terapilerin katılımcıların depresyon ve anksiyete düzeyleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre yapılan terapi programı hem depresyon, hem de anksiyete düzeylerini düşürmede oldukça etkili sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine effectiveness of cooking therapy on decreasing of depression and anxiety of old women living in home care houses. In the research, 22 total of old women living home care house including 11 experiment and 11 control group were subjected to therapeutic cooking action for 5 week and 10 day duration. Geriatric Drepression Scale and Beck Anxiety Scale were applied to participants as test-retest, and effects of therapy on depression and anxiety levels were examined in the research. According to results of the study, applied therapy program gave affective results to reduce both depression and anxiety levels.