Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi dahili birimlerinde görev yapan kadın sağlık çalışanlarının sağlık davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health behaviours of female healthcare workers in general internal medicine unit at Bozyaka Training and Research Hospital
  1. Tez No: 494694
  2. Yazar: YASEMİN ERGÜL KUNDURACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA ASLI ÖCEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç:Bu araştırmanın amacı Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahili birimlerinde görev yapan kadın sağlık çalışanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını, sağlık taramalarına ve bağışıklama programlarına katılma durumlarını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi dahili birimlerinde görev yapan 271 kadın sağlık çalışanı oluşturmuş, örnek grup seçilmemiştir. Veri toplama 15 Temmuz- 15 Ağustos 2016 tarih aralığında yapılmıştır. Çalışanların %93,3'üne (253 kişi) ulaşılmıştır. Değişkenler sosyodemografik ve çalışma durumu, doğurganlık ve sağlık durumu, sağlıklı yaşam biçimi davranışları, sağlık çalışanlarına yönelik aşıların yapılmış olması ve sağlık taramalarına katılım düzeyi olarak beş ana grupta sınıflandırılmıştır. Araştırmada sağlıklı yaşam biçimi davranışlarından beslenme, fiziksel aktivite ve stres yönetimi değişkenleri Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği'nin ilgili alt boyutları ile ölçülmüştür. Anket formunda katılımcıların yaş, medeni durum, aile tipi, çocuk sayısı, menopoz veya emzirme durumu, eğitim düzeyi, geliri, mesleği, çalışma saati, çalışma şekli, nöbet sayısı, deneyimi, kronik hastalıkları, sağlık algısı, beden kütle indeksi, bel çevresi ve bel-kalça oranı, sigara-alkol kullanımı, aşılama ve periyodik sağlık taramasına katılım düzeylerine yönelik sorular yer almaktadır. Veriler yüzyüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Boy ve kilo kalibrasyonu yapılmış stadiometre ve tartılar ile, bel ve kalça çevresi mezura ile standartlara uygun şekilde ölçülmüştür. İstatistiksel analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Student t testi, ki-kare test, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Tek yönlü varyans analizi, Bonferroni testleri ve Korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the healthy lifestyle behaviors and the participation in health screenings and immunization programs among thefemale healthcareworkersin the internal care units at Bozyaka Training and Research Hospital. Materials and Methods: The target population of the research was composed of 271 female healthcare workers in the internal care units at Bozyaka Training and Research Hospital; no sampling was conducted, with 93.3% (253 people) of the staff reached. Variables were classified into five main groups as socio-demographic and working status, fertility and health status, healthy lifestyle behaviors, having the immunizations recommended for health workers, and participation level in health screenings. Among the healthy lifestyle behaviors, nutrition, physical activity, and stress management variables were measured with the relevant subscales of the Healthy Life Style Behaviors Scale. The questionnaire consisted of questions regarding participants' age, marital status, family type, number of children, menopause or breastfeeding status, educational level, income, occupation, working hours, working style, number of nightshifts, experience, chronic diseases, health perception, body mass index, waist-hip ratio, use of tobacco and alcohol, and level of participation in immunizations and periodic health screenings.The data were collected using a face-to-face interview technique. Height and weight were measured with calibrated stadiometer and bascule; the waist and hip circumferenceswere measured with tape measure in accordance with the standards.Descriptive statistics, Student t-test, Chi-squared test, Mann-Whitney U-test, Kruskal-Wallis H-test, one-way ANOVA, and Bonferroni test were used in statistical analyses.