Baş ağrısı olan çocuklarda serum seruloplazmin ile lipid hidroperoksid düzeyi ölçülmesi ve prolidaz aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum ceruloplasmin and lipid hydroperoxide levels and prolidase activity in children with headache
  1. Tez No: 494711
  2. Yazar: SERDAR KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇALIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çocukluk çağı baş ağrıları çocuk ve ailesine kayda değer olumsuz etkilerde bulunduğu için önemli bir sağlık sorunudur. Çocukluk çağının primer baş ağrılarının büyük kısmını migren ve gerilim tipi baş ağrıları oluşturmakta olup özellikle migren antik zamanlardan beri bilinmesine rağmen patogenezi tam olarak aydınlatılamamış kompleks nörobiyolojik bir hastalıktır. Yetişkin migren hastalarında yapılan çalışmalar oksidatif strese hassasiyetin arttığını vurgulamaktadır. Bu çalışma ile primer baş ağrısı olan çocuk ve adölesanlarda oksidatif stres belirteçleri olan seruloplazmin ve lipid hidroperoksit seviyeleri ile kollajen metabolizması, remodelling ve hücre büyümesinde rolü olan prolidaz enzim aktivitesinin birlikte değerlendirilmesi ve aralarındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı Gereç ve Yöntem: Çalışmaya primer baş ağrısı olan 76 hasta ve 61 sağlıklı çocuk dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo ve vücut kitle indeksi (VKİ) verileri kaydedildi. Oksidatif stres göstergeleri olan seruloplazmin ve lipid hidroperoksid düzeyleri ile kollajen metabolizmasında önemli rolü olan prolidaz aktivitesi serumda ELISA yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Childhood headache is an important health problem as it has significant negative effects on the child and their family. Migraine and tension-type headaches are the major part of primer headache in childhood, especially migraine is a complex neurobiologic disorder that has been recognized since ancient times; however, the pathogenesis of migraine is yet to be completely delineated. Data from several studies performed in adult migraineurs suggest that there is an increased vulnerability to oxidative stress. This study aimed to investigate the relationship between serum ceruloplasmin and lipid hydroperoxide levels as oxidative stress marker and prolidase enzyme activities which play a role in collagen metabolism, remodeling and cell growth. Material and Methods: 76 patients with primary headache and 61 healthy controls were included in the study. Age, sex, height, weight, body mass index (BMI) data of patients were recorded. Serum ceruloplasmin and lipid hydroperoxide levels as oxidative stress marker and prolidase enzyme activities which play a role in collagen metabolism, were measured in the serum with ELISA method.