Hemşirelerin basınç ülserlerinde risk izleme ve önleme girişimlerine yönelik bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of knowledge levels of nurses' risk monitoring and prevention initiatives in pressure ulcers
  1. Tez No: 494717
  2. Yazar: ELİF GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANİTA KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu araştırma hemşirelerin basınç ülserleri ile ilişkili risk faktörlerini ve basınç ülserlerini önlemeye yönelik hemşirelik girişimlerine ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte bir araştırmadır. Araştırma örneklemini, 01.09.2016-01.12.2016 tarihleri arasında iki vakıf hastanesinde çalışan 250 hemşire oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Hemşire Bilgi Formu”ve“Basınç Ülserini Önlemeye Yönelik Hemşirelik Girişimleri Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 21,0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 26,11 ± 5,325 olup %81,2'si kadın, %70'i lisans mezunudur. Hemşirelerin Basınç Ülserlerini Önlemeye Yönelik Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu puan ortalaması 52,95 ± 5,777'dır. Hemşirelerin basınç ülserini önlemeye yönelik bakım uygulamaları arasında en çok doğru yanıt verdikleri maddeler“İnkontinansı olan hastaların cildi ıslandığında hemen ve belli aralıklarla temizlenmesini sağlanmalı”ve“Tam bağımlı hastaların mobilizasyon ve transferinde iki ya da daha fazla kişi tarafından yapılmasını sağlanmalıdır”maddeleri (n=247) olarak tespit edilirken, en çok yanlış cevap verdikleri madde“Bilinci ve öğrenme yeteneği yerinde olan hastalar sandalyede oturduğu zaman 15 dk da bir ağırlığını değiştirmesi gerektiği ile ilgili yönlendirmelerde bulunulmalıdır”maddesi (n=232) olmuştur. Sonuç: Basınç ülserlerinin değerlendirilmesi ve önlenmesine yönelik hizmet içi eğitim programlarının düzenlenerek tüm birimlerde özellikle acil servislerde çalışan hemşirelerin bilgi düzeyinin arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted with the purpose of evaluation of knowledge levels of nursing staff on risk factor sand prevention initiativesrelated to the pressure ulcers. Materials and Methods: This is a descriptive study. The research sample consists of 250 nurses working in a foundation hospital during 01.09.2016-01.12.2016 period of time. The research data were collected with the“Nurse Information Form”and“Evaluation Form of Pressure Ulcers Prevention Initiative Oriented Knowledge Levels of Nursing Staff ”. The data were analysed with the SPSS 21.0 package program. Results: The average age of the nurses is 26,11 ± 5,325, 81,2% is female and 70% has a bachelor's degree. The average score of the Evaluation Form of Pressure Ulcers Prevention Initiative Oriented Knowledge Levels of Nurses is 52.95 ± 5,777. Among the pressure ulcer prevention oriented care practices the highestnumber of correct answerswere given to“Patients with incontinence should be promptly and regularly cleaned as soon as their skin gets wet”and“Mobilisation and transfer of fully dependent patients must be performed by two or more people”(n = 247)articles. The highestnumber of incorrect answerswere given to“Conscious and possessing learning ability patients should be instructed to change the distribution of body weightevery 15 minutes when sitting in a chair”article (n=232). Conclusion: Pressure ulcer evaluation and it spreventionoriented in-service training programs should be organized to increasethe knowledgelevel of nurses working in all unitse specially emergency room.