Bazı organik gübrelerin tütün (Nicotiana tabacum) gelişimi üzerine etkileri
The effects of some organic fertilizers on tobacco (Nicotiana tabacum) development
  1. Tez No: 494733
  2. Yazar: FATİH SALİH BULGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  6. Anahtar Kelimeler: (Tütün, Nicotiana tabacum, organik gübre, leonardit, solucan gübresi, çiftlik gübresi, mikrobiyal gübre), (Tobacco, Nicotiana tabacum, organic fertilizer, leonardite, worm-fertilizer, farm fertilizer, microbial fertilizer)
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma 2016 yılında Manisa' nın Akhisar ilçesinde bulunan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tütün Eksperliği Yüksekokulunda gerçekleştirilmiş olup çalışma alanı olarak okul içerisinde bulunan tütün fideliği, serası ve okul laboratuarı kullanılmıştır. Sera şartlarında kurulan bu denemede organik yapıdaki gübrelerin farklı tütün çeşitlerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma dört farklı organik gübre (leonardit, çiftlik gübresi, solucan gübresi ve mikrobiyal gübre) ile beş farklı tütün çeşidi (İzmir Özbaş, Tokat İri Kıtalı, Adıyaman İri Kıtalı, Katerini ve Yerli Muş) kullanılarak Faktöriyel Tesadüf Blokları Deneme Planına göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Sera içerisinde toplam yetmiş beş saksıdan oluşan denemede ilki dikim öncesi, ikincisi dikimden bir ay sonra olmak üzere iki defa gübre uygulaması yapılmış ilk uygulamada katı formda olan leonardit, çiftlik ve solucan gübreleri kullanılmış ikinci uygulamada bu gübreler ile beraber etki süresi ve derecesini araştırmak amacıyla mikrobiyal gübre uygulaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu çalışma ile bitki boy uzunluğu, yaprak sayısı, gövde çapı gibi morfolojik özelliklerin yanı sıra birinci ve ikinci ana ellerde yaprak uzunluğu, genişliği ve ovalitesi gibi karakteristik özellikler incelenmiş; ayrıca laboratuarda yapılan çalışmalar sonucunda önemli kalite parametrelerinden olan kül tayini ve kül rengi analizleri ile kullanılan gübrelerin kalite açısından etkileri araştırılmıştır. Bu denemeden elde edilen sonuçlara göre 0,05 önem düzeyinde en iyi uygulamanın çiftlik gübresi olduğu, leonardit ve solucan gübresinin ise ikinci en iyi uygulama olduğu belirlenmiştir. Leonardit gübresi uygulaması sonuçlarında tütünlerde kül oranının düşük olması; mikrobiyal gübre uygulamasında ise açık gri, beyaz ve çok beyaz gibi kalite ifade eden kül renkleri dikkat çekmektedir bu yönüyle iki uygulamanın diğer uygulamalardan ayrıldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in Manisa Celal Bayar University School of Tobacco Expertise in Akhisar province of Manisa in 2016 and tobacco seedlings, greenhouse and laboratories of the school were used. In this experiment which was established in greenhouse conditions, the effects of organic fertilizers on different types of tobacco were examined. The study was carried out in three replications in accordance with the Factorial Random Blocks Experimental Plan using four different organic fertilizers (leonardite, farm fertilizer, worm-fertilizer and microbial fertilizer) and five different types of tobacco (İzmir Özbaş, Broad Leaf Tokat, Broad Leaf Adıyaman, Katerini and Indigenous Mus). In the experiment consisting of a total of seventy five pots in the greenhouse, leonardite, farm and worm manure which are solid form were used twice which the first application was before the planting and the second one after the planting, In the second application, application of microbial fertilizer was carried out in order to investigate the duration and degree of effect with these fertilizers. In this study, morphological features such as plant height, number of leaves and trunk diameter as well as characteristics such as leaf length, width and ovality were investigated in the first and second main hands. In addition, as a result of the studies carried out in the laboratory, the ash content which is one of the important quality parameters and the effects of quality of fertilizers used by ash color analysis were investigated. According to the results obtained from this experiment, it was determined that the best application was farmyard fertilization at 0.05 level, and leonarditis and wormgrass were the second best practices. The low ash content of tobacco in Leonardite fertilization results; while in microbial fertilizer application, ash colors which express the quality such as light gray, white and very white are remarkable. It is seen that the two applications are separated from the other applications.