17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminde hasar almış bir binanın yapı tanılama sonuçlarıyla güncellenmiş modelinin analitik analizi
Numerical vulnerability analysis of an improved structural model based on the structural identification results for 17 August 1999 Kocaeli earthquake
- Tez No: 342553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL BEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılarda olası deprem karşısında hasar görebilirlik mertebesi ve yapı performansı Vizyon 2000 yayınlandıktan sonra sıcak çalışma konusu olmuştur. Yapı hasarını belirlemek için kullanılan birçok yöntemden bir kısmı mühendislik uygulamalarında yer bulurken bir kısmı da yapı sağlığı izleme algoritmalarının kullanıldığı izleme ağları yardımıyla gerçek anlı veya sürekli parametre gözlenerek yapılmaktadır. Henüz gelişmekte olan bu yöntem aracılığı ile yapı parametrelerindeki farklarla hasar mertebeleri ve konumu hakkında bilgiye ulaşabilinmektedir. Bu çalışmada 17 Ağustos 1999 Kocaeli depreminde hasar görmüş betonarme altı katlı boş çerçeve bir bina incelenmiştir. Kabası bitmiş, bölme duvarları örülmemişken depreme maruz kalan yapının yanında yer alan az katlı benzerinden yapının hasarsız hali nümerik ortamda üretilmiş, model güncelleme uygulamalarıyla tutarlılığı yükseltilmiştir. Analizler proje bilgileriyle, modal parametrelerden model güncelleme ve rijitlik azaltmayla üç ana başlık altında ve her başlıkta eşdeğer deprem yükü, tek mod statik itme, çok modlu statik itme ve zaman tanım alanında analiz olmak üzere dört farklı metotla yapılmıştır. Böylece on iki farklı model mevcut hasar durumu ile karşılaştırılarak hangisinin daha tutarlı olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The vulnerability analysis of the buildings and of the structural performances have been the hot research topic in civil engineering comity since 2000 after the Vision 2000 was published. Some of these analysis became day practise in the engineering market. Others based on structural health monitoring evaluate certain modal parameters and their variations to assess the condition and possible locations of the damage in the structure. In this study a damaged building during 17 August 1999 earthquake and which is working as shear, bending and moment and empty six story frame building is examined. Rough-finished and walls weren?t made building modeled as undamaged in numerical form from low-rise building next to it, increased the consistency of building model with the calibration applications. Analysis are carried out in terms of three main headings as project information, model calibration from modal parameters and reduction of stiffness, and each title has four different methods as equivalent seismic load, single-mode pushover, multi-mode pushover and time-history analysis. Thus, twelve different models are compared with the actual damage status to illustrate which method is more consistent.