Mevcut okul yapılarında kullanıcı ısıl konfor gereksinimleri bağlamında enerji iyileştirme stratejileri: İzmit Ulugazi İlköğretim Okul örneği üzerinden bir inceleme
Energy refurbishment strategies in existing school buildings in context of user's thermal comfort requirements: An investigation on Izmit Ulugazi Primary School case study
- Tez No: 494760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Neslihan Turkmenoğlu
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada mevcut tarihi ve tarihi niteliğe sahip olmayan farklı bloklardan oluşan İzmit Ulugazi İlköğretim Okulu'nda enerji verimliliği ve ısıl konforu arttırmak üzere alınabilecek önlemler ve tekniklerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu stratejiler mevcut tarihi ve tarihi niteliği olmayan yapılar bağlamında ayrı olarak ele alınmıştır. Aylık doğalgaz ve elektrik enerji tüketim miktarlarını belirlemek üzere 2014-2015 yıllarına ait faturalar elde edilmiştir. Her iki blokta sınıflardaki ısıl ve görsel konfor koşullarını belirlemek üzere iklimsel ve görsel paramatrelerin aldığı değerleri belirlemek üzere Mayıs 2014'te ölçümler gerçekleştirilmiştir. Ölçümlerden ve anketlerden elde edilen veriler doğrultusunda belirlenen startejiler yapı kabuğunda gerçekleştirilecek iyileştirmeler, elektrik ve mekanik sistemlerde uygulanabilecek iyileştirmeler olmak üzere her iki yapı özelinde ayrı olarak ele alınmıştır. Yapı kabuğundaki uygulamalar; çatı, duvarlar ve zemin döşemelerinde yalıtım uygulamaları, pencerelerin enerji verimliliğini arttırmak üzere cam ve çerçeve sistemlerinde toplam ısı geçirme katsayısı düşük sistemlerle değişim, kapıların hava sızdırmaz özelliklere sahip yeni kapılarla değişimi gibi yaklaşımları içermektedir. Elektrik sistemlerinde; mevcut aydınlatma sistemlerinin daha enerji verimli elemanlarla değişimi ve iç ortamda görsel konforu arttıracak biçimde konum ve sayılarında artış gibi iyileştirme stratejileri önerilmiştir. Mekanik sistemlerde; her 2 bloka hizmet eden tek mevcut merkezi ısıtma sistemi sayısının ikiye çıkarılması ve yapı boyutları ve enerji gereksinimlerine bağlı olarak daha verimli sistemlerle değişimi, ısıtma süresini kullanıcı mevcudiyeti ve dış hava koşullarına bağlı olarak belirleyen otomatik açılma ve kapanma kontrollerine sahip sistemlerin eklenmesi gibi iyileştirme stratejileri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine measures and techiques which will help in improving energy efficiency and thermal comfort in Ulugazi School in Izmit. In the light of measures and techiques applied in existing and historical buildings it was worked on identifying measures for Ulugazi School. Furthermore for period 2014- 2015 invoices of consumed energy were examined. When it is thermal comfort concerned in order to measure warmness and moisture data loggers were placed in already determined classrooms in both buildings existing and historical. Period taken for examination was May 2014. At the same time aiming to value thermal comfort necessary data were examined. To address pupil's level of satiafaction/dissatisfaction with thernal comfort anqets were distributed.