Helisel kazıklarda tork korelasyon katsayısını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Evaluation of factors affecting torque correlation coefficient in helical piles
- Tez No: 494780
- Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ARSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Helisel kazıklar çelikten imal edilmekte olup günümüzde geniş uygulama sahasına sahiptir. Tez çalışmasının da konusu olan bu kazıklar diğer kazık türlerine göre uygulamaların hızlı ve ekonomik bir şekilde yapılabilmesine imkan sağladığı için birçok avantaja da sahiptir. Çalışma kapsamında helisel kazıklarda kullanılan eksenel kapasite yöntemleri üzerinde durulmuştur. Metotlar arasında doğrudan kazık yerleşim torku verilerinden kapasite hesaplarının yapılabildiği tork korelasyon metodu ve bu metotta kullanılan parametrelerden birisi olan tork korelasyon katsayısı incelenmiştir. Bu amaçla araştırmacılar tarafından literatürde yayımlanmış kazık verileri bir araya getirilerek her bir kazık için tork korelasyon katsayısı değeri hesaplanmıştır. Daha sonra hesaplanan katsayılar kazığın yerleştirildiği zemin grubu, kazık yükleme tipi, arazi yükleme testlerinde kazık kapasitesinin belirlendiği metoda göre sınıflandırılmış ve analizler yapılarak bu katsayının değişimi üzerinde etkili faktörler incelenmiştir. İncelemelerden kazık üzerinde bulunan plakaların ortalama çapı, kazık gövde çapı ve kazık yerleşim tokuna bağlı olarak tork korelasyon katsayısının hesaplanabildiği denklemler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Helical piles are manufactured from steel, and nowadays they have a wide area of applications. These piles have many advantages as they allow installation to be done quickly and economically, compared to other pile types. This thesis focuses on axial capacity methods used in helical piles, specifically the torque correlation method, in which capacity calculations can be made directly from the pile installation torque. In the thesis, the torque correlation coefficient is examined. For this purpose, pile data available in the literature were obtained and the torque correlation coefficient value for each pile was calculated. Then, variations of these factors were classified according to a variety of fundamental parameters, namely the soil group, pile geometry, load type and the method for the axial capacity. From the analysis conducted, equations have been developed in which the torque correlation coefficient can be calculated based on the fundamental parameters considered.