Grup helisel kazıklarda kazıklar arası mesafe etkisinin laboratuvar deneyleri ile araştırılması
Investigation of spacing effect in group helical piles with laboratory tests
  1. Tez No: 989207
  2. Yazar: BURAK TİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Helisel kazıklar çelikten üretilen, taşıması ve uygulanması pratik, derin temel uygulamalarında popülerleşen temel sistemleridir. Sahip olduğu sürdürülebilirlik, hızlı uygulama ve değişik zemin türlerinde kullanılabilirlik gibi avantajlarıyla geleneksel kazıklara karşı tercih edilebilmektedir. Tekil ve grup kazık olarak uygulanabilen bu sistemin, literatürde tekil kazık alanında çok fazla araştırma bulunmasına rağmen grup helisel kazıkların araştırıldığı çalışmalar daha sınırlıdır. Bu çalışmada 1x2, 1x3, 2x2 ve 1x4 dizilimlerine sahip grup helisel kazıklarda kazıklar arası mesafenin eksenel basınç altındaki taşıma kapasitesine etkisi laboratuvar model deneyleri ile incelenmiştir. Gevşek kum zeminde gerçekleştirilen deneylerde farklı kazıklar arası mesafelerinin yanı sıra helisel plaka sayısı (N), helisel plaka çapı (D) ve grup dizilimi etkisi gibi farklı parametrelerin etkisi incelenerek yük-deplasman ilişkileri elde edilmiş ve nihai taşıma kapasitesi %5D göçme kriterine göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, kazıklar arası mesafenin artmasının taşıma gücünde azalmaya sebep olduğunu, grup dizilim etkisinin, kazık sayı ve çapının artışının ise taşıma gücünü arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Helical piles are steel foundation systems that are practical to transport and install, and have been gaining popularity in deep foundation applications. Owing to their advantages such as sustainability, rapid installation, and applicability in various soil types, they are increasingly preferred over conventional piles. Although this system can be implemented as single or group piles, the literature contains extensive research on single helical piles, whereas studies on group helical piles are relatively limited. In this study, the effect of pile spacing on the axial compressive load-bearing capacity of group helical piles with 1x2, 1x3, 2x2, and 1x4 configurations was investigated through laboratory model tests. The tests were conducted in loose sand, examining not only different pile spacings but also the effects of parameters such as the number of helical plates (N), helical plate diameter (D) and group configuration. Load–displacement relationships were obtained, and the ultimate load-bearing capacity was evaluated according to the %5D failure criterion. The results indicated that increasing pile spacing leads to a reduction in load-bearing capacity, group configuration of helices, as well as an increase in the number and diameter of helices, enhances the load-bearing capacity.