Çoklu helisel kazıklarda plaka çapı etkisinin model deneylerle incelenmesi
Investigation of plate size effect in multi-helical piles with model tests
- Tez No: 963964
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Helisel kazıklar geoteknik mühendisliğinin birçok alanında kullanılan bir kazık türüdür. Helisel kazıklar yapıdan gelen ölü ve hareketli tüm yükleri güvenli bir şekilde aktarmak için zemine dönme hareketiyle yerleştirilen çelikten imal edilmiş temel sistemleridir. Bu tez çalışmasında gevşek kum zemine yerleştirilen helisel kazıkların eksenel basınç etkisi altındaki davranışları laboratuvar model deneyleri ile araştırılmıştır. Deneylerde, gömülü kazık boyu (L) ve şaft çapı (d) sabit tutulmuş, helisel plaka sayısı (N), helisler arası mesafe (s), helisel plaka çapı (D) gibi farklı parametrelerin etkisi yük-deplasman eğrileri eşliğinde incelenmiştir. Daha sonra deneysel sonuçlar literatürde yer alan göçme kriteri yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Deneysel çalışmaların sonucunda, helis sayısı ve helis çapındaki artışın taşıma kapasitesinde de artışa sebep olduğu gözlenmiştir. Helis aralığı/helis çapı (s/D) oranının 1.5 ile 2.5 arasında olduğu durumlarda en yüksek taşıma kapasitesi değerlerinin elde edildiği, bu oranın artması durumunda ise taşıma kapasitesinde azalmaların meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Helical piles are a type of pile commonly used in many areas of geotechnical engineering. They are steel foundation systems placed into the ground by rotating motion to safely transfer all dead and live loads from the structure to the soil. In this study, the behavior of helical piles placed in loose sand under axial compressive load was investigated through laboratory model tests. In the tests, the embedded pile length (L) and shaft diameter (d) were kept constant, while the number of helical plates (N), the spacing between helices (s), and the diameter of the helical plates (D) were taken as variable parameters. The effects of these parameters were examined using load–displacement curves. Then, the test results were compared with collapsing criteria methods found in the literature. As a result of the tests, it was observed that increasing the number and diameter of helices also increased the bearing capacity. It was determined that the highest bearing capacity values were obtained when the helix spacing / helix diameter ratio (s/D) was between 1.5 and 2.5. However, when this ratio increased further, the bearing capacity began to decrease.