Helisel kazıklarda çekme davranışının deneysel ve sayısal analizler ile araştırılması
Investigation of uplift behaviour of helical piles with laboratory model test and finite element approach
  1. Tez No: 691056
  2. Yazar: MEHMET TAHİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİM YILDIZ, PROF. DR. MURAT ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, gevşek ve sıkı kum zemine gömülü tekil helisel kazıkların çekme yükü etkisindeki davranışı deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneylerde; helis sayısı (N), kazık gömülme oranı (L/D), helis çapı (D), helis aralığı etkisi (s/D) ve kum zemin sıkılığı (Dr) gibi parametrelerin çekme kapasitesi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada, gevşek ve sıkı kum zemine gömülü kazıkların sonlu elemanlar yöntemine dayalı bir bilgisayar programı ile sayısal çözümleri yapılmıştır. Çalışma sonuçları tekli helisel kazıkta sıkı zeminde deneysel ve sayısal analizden elde edilen sonuçlar uyumlu olduğunu, örselenmenin dikkate alınmadığı gevşek zeminde ise bu uyumun elde edilmediğini göstermiştir. Ayrıca helisel kazıklarda araştırılan parametrelerin kazık taşıma kapasitesini önemli ölçüde arttırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the behavior of single helical piles embedded in loose and dense sand soil under the uplift load have been investigated experimentally and numerically. The effects of variables such as helix number (N), pile embedment ratio (L/D), helix diameter (D), helix spacing effect (s/D) and relative density of sand (Dr) on the uplift capacity have been studied in the experiments. In the study, numerical analyses were carried out of the piles embedded in loose and dense sand soil based on the finite element method using PLAXIS 3D-2D computer program. It has been understood that the results obtained on single helical piles embedded in dense sand from the experimental and numerical studies are in good agreement, but this agreement was not obtained in loose sand where disturbance was not taken into account. In addition, it has been observed that the investigated variables related to helical piles significantly increase the pile bearing capacity.