Endüstriyel bir biyogaz tesisinde ölçme ve kontrol sisteminin incelenmesi
Investigation of a measurement and control system in an industrial biogas plant
  1. Tez No: 494795
  2. Yazar: FATİH MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM EYİDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında endüstriyel bir biyogaz tesisinin ölçme ve kontrol sistemi incelenmiştir. Tez çalışmasının yapıldığı biyogaz tesisinde ön depo, fermantör, son depo ve katı gübre alanı bulunmaktadır. Ön depoda toplanan atıklar kıyıcı tarafından parçalanarak fermantöre pompa yardımı ile gönderilmektedir. Fermantöre gönderilen organik atıklar 35~40°C arasında mezofilik şartlarda yaklaşık 30 günlük bekletme süresine tabii tutulmaktadır. Biyogaz tesisinde basınç, seviye, sıcaklık ölçümleri yapılmakta ve günlük pH, FOS/TAC, kuru madde ve uçucu kuru madde analizleri yapılmaktadır. Ölçüm sisteminden alınan bilgiler doğrultusunda pompa, karıştırıcı, blower ve ısıtma sistemi kontrol edilmektedir. Fermantörde bekletme süresi kadar bekletilerek fermente edilen atıklar, bekletme süreci tamamlandıktan sonra katı ve sıvı fazların ayrılması için seperatör yardımı ile son depoya gönderilmektedir. Üretilen metan gazı ise kojenerasyon sistemlerinde ısı ve elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Bu çalışmada, endüstriyel bir biyogaz tesisinde kullanılan ölçüm ve kontrol sistemi ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, an examination of the measurement and control system in an industrial biogas plant was discussed. In the biogas facility where the thesis work was carried out, there are a front storage, a fermenter, a final storage and a solid fertilizer area. The wastes which are collected in the front storage are broken up by the chopper and sent with the help of the fermenter pump. Organic wastes sent to the fermenter are subjected to a 30 day retention time at 35~40°C in mesophilic condition. With this scope, pressure, level, temperature measurements are made and daily pH, FOS/TAC, dry matter and volatile dry matter ratios are analyzed. The pump, mixer, blower and heating system are controlled according to the information obtained from the measuring system. The fermented substat are stored in the fermenter until the end of the waiting period and after the waiting period is completed, they are sent to the final tank by a separator to separate solid and liquid phases. Methane gas produced is converted into heat and electricity energy in cogeneration systems. In this study, the measurement and control system used in an industrial biogas plant was discussed in detail.