Bir otomobil fabrikası enerji tüketim analizlerinin ve enerji tasarrufu potansiyellerinin değerlendirilmesi
Energy appraisal for energy consumptions and energy saving potentials in an automobile assembly plant
- Tez No: 494807
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir otomobil montaj tesisinin (Pres, gövde, boyahane ve montaj bölümlerinde oluşan) üretim değerlerine karşılık gelen enerji tüketimleri incelenmiştir. Tesis genelinde, enerjinin yoğun kullanıldığı sistemler incelenmiştir. Verimliliğin artırılması için yapılabilecek çalışmalar irdelenmiştir. Üretim-tüketim analizleri 2013, 2014 ve 2015 yılı verileri üzerinden yapılmıştır. İncelenen tesisin yıllık otomobil üretim miktarı ortalama 150.000 adet/yıl'dır. Tesiste, araç başına özgül enerji tüketimi üç yıllık ortalama (SET), elektrik enerjisi için (SETe) yaklaşık 500 kWh/adet, doğalgaz için yaklaşık (SETdg) 650 kWh/adet olmak üzere toplamda yaklaşık 1.150 kWh olarak hesaplanmıştır. Regresyon analizi, iki ya da daha çok değişken arasındaki ilişkiyi ölçmek için kullanılan analiz metodudur. Bu çalışmada, fabrikanın üretim ve tüketilen enerji miktarı incelenmiş ve bunlar arasında nasıl bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Tesiste yapılan enerji verimliliği çalışmaları sonucunda tesisin 3 yıllık ortalama enerji tüketiminde, elektrik enerjisi için yaklaşık %2 ve ısıl enerji için yaklaşık %0,3 azalma sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy consumption corresponding to the production values of an automobile assembly plant (press, body, paint shop and assembly sections) was examined. In the plant, systems are examined which are consume energy intensely. Production-consumption analyzes were made over 2013, 2014 and 2015 data. The average annual production rate of the plant is 150,000 units / year. The specific energy consumption per car is the three-year average (SEC), 500 kWh / unit for electricity (SECe), 650 kWh / unit for natural gas (SECng) and totally 1,150 kWh/unit. Regression analysis method was used in production-consumption analysis. This method is used to show the relationship between two or more variables. In this study, the production-consumed energy quantities of the fabrics are examined and the relationship between them is revealed. As a result of energy efficiency studies, the average annual energy consumptions of the plant will be reduced by 2% for electricity and 0.3% for thermal energy.