Akıllı ilaç uygulamaları için sol-jel ve yaş çöktürme yöntemleri ile hidroksiapatit sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characteristics of hydroxyapatite by sol-gel and wet precipiation methods for intelligent drug applications
- Tez No: 494823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA GEYİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yapılan çalışmada sol-jel yöntemi ve yaş kimyasal çöktürme yöntemi ile hidroksiapatit sentezlenmiştir. Sol-jel ve yaş kimyasal çöktürme yöntemiyle sentezlenen hidroksiapatitlerin yapısal özellikleri incelenmiş ve karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda sol-jel yöntemiyle sentezlenen hidroksiapatitin kalsinasyon sıcaklık parametreleri değiştirilerek de (600, 700, 800 ve 900 °C ) üründe oluşan farklılıklar incelenmiştir. Yapısal özellikler incelenirken; yüzey infrared spektroskopisi (FT-IR), taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ray difraksiyonu (XRD), spesifik yüzey alanı (BET) ve termal gravimetrik analizi (TGA) teknikleri kullanılmıştır. Hidroksiapatitin sentezi için optimum koşulların sol-jel yöntemiyle, 800 °C'de kalsinasyon yapılarak gerçekleştiği belirlenmiştir. Sentezlenen hidroksiapatitlere emdirme yöntemi ile parasetamol ilaç etken maddesi yükleme çalışmaları yapılmıştır. FT-IR analizleri ile hidroksiapatit-parasetamol etkileşimi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, hydroxyapatite was synthesized by sol-gel method and wet chemical precipitation method. Structural properties of hydroxyapatites synthesized have been examined and compared by sol-gel and wet chemical precipitation method. At the same time, hydroxyapatites has investigated the differences occur in the products by changing the calcination temperature parameters (600, 700, 800 and 900 °C) of the HA synthesized by the sol-gel method. Structural features are examined; has been used surface infrared spectroscopy (FT-IR), scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD), specific surface area (BET) and thermal gravimetric analysis (TGA) techniques. Optimal conditions for hydroxyapatite synthesis were determined as 800° C for the calcination process that fulfills the sol-gel method. Synthesized hydroxyapatite were loaded with paracetamol drug substance by means of impregnation method. Interaction of hydroxyapatite-paracetamol was observed by FT-IR analysis.