Mineral katkıların yüksek dayanımlı betonların mekanik davranışına ve hızlı klorür yayınımına etkileri
The effects of mineral admixtures on the mechanical behaviour and rapid chloride permeability of high strength concrete
- Tez No: 152361
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
MİNERAL KATKILARIN YÜKSEK DAYANIMLI BETONLARIN MEKANİK DAVRANIŞINA VE KLORÜR YAYINIMINA ETKİLERİ ÖZET Yapılan bu çalışmada ince öğütülmüş mineral katkıların yüksek performanslı betonların mekanik davranışına ve klor yayınımına etkileri araştırılmıştır. Mineral katkı olarak yüksek fırın cürufu, uçucu kül ve silis dumanı kullanılmıştır. Üretilen betonlar 0,27 ve 0,35 olmak üzere iki farklı su - bağlayıcı oranında üretilmiştir. Kontrol betonları ile birlikte toplam 8 farklı beton sınıfı üretilmiştir. Su - bağlayıcı oranının düşük olmasından ve mineral katkı kullanımından dolayı yüksek performanslı betonlar elde edilmiştir. Tek eksenli basınç dayanımı deneyleri ve hızlandırılmış klor geçirimliği deneyleri numuneler üretildikten sonra 28. günlerinde yapılmıştır. Üç noktalı eğilme deneyleri, yarılma dayanımı deneyleri ve cıvalı porozimetre deneyleri numuneler üretildikten sonra 56. günlerinde yapılmıştır. Deney gününe kadar numuneler kür havuzunda bekletilmiştir. Su - bağlayıcı oranın düşük olmasından ve yüksek miktarda çimento kullanılmasından dolayı üretilen betonların basınç dayanımlarında çok fazla bir fark görülmemiştir. Su - bağlayıcı oram düşük olan betonların basınç dayanımları daha yüksek çıkmıştır. Üretilen numuneler üzerinde yapılan hızlandırılmış klor geçirimliliği deneylerinde ölçülen toplam geçen akım miktarı en düşük silis dumanı kullanılan betonlarda elde edilmiştir. Su - bağlayıcı oranının azalması toplam geçen akım miktarını mineral katkı kullanımı kadar azaltmamıştır. Mineral katkı kullanımı betonun gevrekliğini arttırmıştır. Karakteristik boy göz önüne alınarak en gevrek betonun silis dumanı kullanılarak elde edildiği gözlenmiştir. Betonların yarılma dayanımlarını mineral katkı kullanımı arttırmıştır. En büyük artış, kontrol betonuna göre silis dumanı kullanılan betonda gözlenmiştir. Yapılan civalı porozimetre deneylerinde kritik boşluk çapının su - bağlayıcı oranı 0,27 olan betonlarda 0,35 olanlara göre çok daha küçük olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF MINERAL ADMIXTURES ON THE MECHANICAL BEHAVIOUR AND RAPID CHLORIDE PERMEABILITY OF HIGH STRENGTH CONCRETE SUMMARY In this work the effects of finely ground mineral admixtures on the mechanical properties and rapid chloride permeability of concrete were investigated. Three different mineral admixtures (fly ash, finely ground granulated blast furnace slag, and silica fume) were used. Two series of concrete with“water - binder”ratios of 0.27 and 0.35 were produced. Eight different concretes including the control concrete were investigated. Due to low water - binder ratios and additional mineral admixtures, high performance concretes were produced. At the 28th day after the experimental specimens were produced, uniaxial compressive tests and rapid chloride permeability tests were applied. The experiments of three - point bending, splitting tensile, and mercury intrusion porosimetry tests were applied at the 56th day after the experimental specimens were produced in the laboratory. Specimens were cured until the experiment time. There were no significant differences observed in compressive strength of the produced specimens due to the low water - binder ratio and high proportion of the cement. At the rapid chloride permeability tests, the lowest level of cumulative electrical current passing through the specimens was observed in concrete samples containing silica fume. The use of mineral admixtures had a more significant effect causing less electrical current transition, when compared to the effect of water - binder ratio. The use of mineral admixtures increased the brittleness of concrete. The concrete produced with silica fume was determined to be the most brittle specimen when the characteristic length of sample was taken as an indicator. The splitting tensile strength of the concrete was increased by the use of mineral admixtures. The highest level of increase was observed at the sample produced with silica fume. The control specimens were used for the comparison of the results. In the experiments of mercury intrusion porosimetry; the critical pore width of the concrete specimens which have the water - binder ratio of 0.27 was significantly less than the specimens with water - binder ratio of 0.35. XI