Şev stabilitesinin sismik etkiler altında incelenmesi: Karabük-Yenice örneği
Investigation of slope stability under seismic effects: A case study of Karabuk-Yenice
  1. Tez No: 494850
  2. Yazar: ÖMER FATİH YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Karabük Yenice'de bulunan bir şevin stabilite analizi deprem etkisi göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Analizlerde sonlu elemanlar yöntemine dayalı çözüm yapan Plaxis 2D ve Midas GTS NX programları kullanılmıştır. İnceleme alanındaki şevde, mevcut durum ve alana yapılması planlanan yapı sonrası durum için deprem etkileri dikkate alınarak analizler yapılmış ve güvenlik sayıları bulunmuştur. Analiz sonuçlarında mevcut durum ve yapılması planlanan yapı sonrası durum için şevde iyileştirme yapılması gerektiği belirlenmiş olup, iyileştirme yöntemi olarak da şevde kademelendirme yapılması öngörülmüştür. Şevin öngörülen kademelendirme sonrası Plaxis 2D ve Midas GTS NX programları kullanılarak tekrar analizleri yapılmış, yapılan analizler sonucunda güvenlik sayısı değerlerinin önemli oranda arttığı, şevin güvenli durumda olduğu ve her iki programla elde edilen analiz sonuçlarının birbiriyle uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the stability analysis of a slope in Karabük Yenice was examined considering the earthquake effect. In the analysis, Plaxis 2D and Midas GTS NX programs which are based on finite element method were used. The slope in the study area, the current situation and the post construction situation planned for the area were analyzed by considering earthquake effects and factor of safety scores were found. According to results of the analysis, it was determined that improvement of the slope should be made for the current situation and the situation after the construction, the slope grading is foreseen as the improvement method. The slope was reanalyzed using the Plaxis 2D and Midas GTS NX programs after the predicted grading, it was observed that the factor of safety scores increased significantly, the slope is in safe condition and the analysis results obtained with both programs were consistent.